Екс-заступниця Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Лана Зеркаль: тільки цього року Росія може отримати на 1/3 більше в доходах бюджету від газу і нафти

Спільно з міжнародними партнерами Аспен Інститут Київ запустив проєкт #UkrainianDialogue. Його мета – створити діалогову платформу між українськими лідерами та представниками інших країн, які нас підтримують. Лана Зеркаль була спікеркою  другого #UkrainianDialogue, який відбувся разом із Аспен Інститутом Італія. Лана пояснила, якими способами Захід може заборонити російські енергоносії. 

І Росія, і Путін досі вважають, що мають необмежені індульгенції, бо Захід боїться вводити заборони на їх енергоносії 

Лана Зеркаль була заступницею Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції з 2014 до 2019 року. Вона переконана, що головною причиною російської агресії в Україні є впевненість російських органів влади, що Захід ніколи не відмовиться від їхніх енергоносіїв.

— І Росія, і Путін досі вважають, що мають необмежені індульгенції, бо Захід боїться заборонити енергоносії та ввести будь-яке ембарго на них. У той же час Росія продовжує агресію лише на основі доходів, які вони мають від нафти та газу. Згадайте 2008 рік. Згадайте 2014 рік. Якщо поглянути в ретроспективі на історію російських вторгнень, то можна помітити, що вони починали агресію лише тоді, коли ціни на нафту та газ були найвищими. І ми бачимо, що тільки цього року Росія може заробити на 1/3 більше в доходах бюджету від газу і нафти. Це означає, що їх бюджет поповниться приблизно 100 мільярдів доларів за рахунок знецінення рубля і зростання цін в доларах на нафту і газ і додаткових надходжень.

Шляхи заборони Заходом російських енергоресурсів

Станом на сьогодні більшість європейських країн готові ввести нафтове ембарго. Станом на 14 квітня українська делегація пропонувала такі підходи та варіанти, які не означали повної заборони нафти і газу, але водночас могли дати психологічний ефект. Одним із таких варіантів могла бути заборона СПГ (скраплений природний газ).

— Можна почати з дуже неболісного, але дуже важливого питання — СПГ. Заборонити СПГ з Росії це означає лише 3% вашого ринку, але це матиме певний психологічний ефект.

Серед таких варіантів може бути також так звана “іранська модель” санкцій, що означає продовження використання російського газу без фінансування російської військової машини:

— Можна зберегти всі фінансові ресурси, які Росія зараз отримує від поставок газу, на власні рахунки і не фінансувати агресора. Водночас, Росія не зможе перервати постачання, тому що це фізично неможливо.

Лана підкреслила, що настав час коли європейські суспільства повинні захистити свої цінності та принципи. В іншому випадку це виглядатиме як дуже нечесна гра.

X