fbpx

Павло Клімкін: У Росії існує суто фашистський режим з чіткою орієнтацією на історію

Павло Клімкін був міністром закордонних справ України з 2014 по 2019 рік. Він був спікером на четвертому #UkrainianDialogue, який Аспен Інститут Київ провів з Аспен Інститутом Нова Зеландія. Павло розповів про свій професійний досвід у переговорах з Росією.

Причина початку війни у фундаментальних готовності і бажанні Путіна знищити Україну

Павло сказав, що головною причиною російської агресії проти України є не НАТО, а російське імперське бачення України:

— Чому відбувається війна? Справжня причина не в розширенні НАТО, членстві в НАТО чи будь-яких гарантіях безпеки. Причина початку війни у фундаментальній готовності і бажанні Путіна знищити Україну, її державність і все, що вважається українським – історію та мову. Люди навколо Путіна бачать Україну як частину Росії, що вражена західним вірусом. Наш успіх і сусідство є фундаментальними проблемами для російського режиму.

Якщо порівняти сучасну Росію з Італією 20-х років минулого століття, ви не знайдете багато відмінностей

Павло підкреслив, що сучасна Росія має набагато більше схожості з фашистськими режимами, ніж із сучасною цивілізацією. Він помітив, що ця країна досі живе в ілюзіях минулого і мріє про повернення до Радянського Союзу:

— Росіяни після багатьох років пропаганди представляють зовсім інший набір цінностей. Ці цінності не стосуються демократії, верховенства права тощо. Якщо порівняти сучасну Росію з Італією 20-х років минулого століття, ви не знайдете багато відмінностей. Це суто фашистський режим з чітким фокусом на історії, що створює з історії міф, має чітку вертикальну структуру зі свого роду середньовічною системою лояльності. Радянський Союз був створений рівно 100 років тому — для Путіна та його оточення він досі існує, і Путін хоче його повернути.

Павло підкреслив, що російський режим вже існує далеко від сучасної демократичної цивілізації, і це навіть не автократія, а чиста диктатура:

— Якщо порівнювати Росію з Китаєм, то в Китаї є політбюро, де певна група людей разом приймає рішення. У Росії рішення приймає тільки Путін. У нього є кілька радників, але це фінальне слово за однією людиною — Путіним.

Путін розуміє лише силу і поважає людей, які діють силою

Павло сказав, що Путін відчув, що залежність Європейського Союзу від нафти, газу та інших ресурсів дала йому шанс отримати те, що він хоче. І він не зупиниться. Тому єдиний спосіб зупинити російську агресію – це не компроміс, а перемога українських військових. Ось чому весь демократичний світ має швидко і системно допомагати Україні:

— Єдині серйозні переговори почнуться з того моменту, коли у нас буде чітке визначення на полі бою. Проста фраза: «Ми з вами, а доля України і вільного демократичного світу вирішуватиметься на полі бою» — це вже не гасло. Будь-яка підтримка в режимі реального часу 24/7, будь то військова чи економічна, має вирішальне значення для нас.

Павло підкреслив, що більшість людей мислять раціонально, тому майже ніхто не вірив у повномасштабне вторгнення. Вони не розуміли, що у Путіна вже немає червоних ліній: ні раціональних, ні ірраціональних. Російський диктатор розуміє лише мову сили, і світові лідери повинні йому протистояти рішуче:

— Зараз нам потрібне сміливе керівництво. Ми звикли до іншого типу лідерства, але що Путін розуміє лише силу і поважає людей, які діють силою. Якщо ви не будете діяти силою, ви для нього сміття. Я зустрічався з ним на багатьох самітах в Нормандії. Він кагебіст, а не військовий. Для нього дорога попереду — це послідовність спецоперацій, і це небезпечно: ще одна спецоперація може знищити всю планету.

Аспен Інститут Київ запустив проєкт #UkrainianDialogue у співпраці з мережею міжнародних партнерів. Його мета – створити платформу для лідерського діалогу між українцями, які борються за демократичні цінності, та представниками інших країн, які підтримують Україну.

Українські лідери розповідають про особливості російського та українського суспільств, причини російського вторгнення в Україну, його наслідки для інших країн, та шляхи, як західна спільнота може допомогти захистити цінності та мир у світі. Це не лише аналітика та інсайти, а й особисті історії боротьби за свободу та гідність.

Дивіться на YouTube
Слухайте на Apple Podcasts
Слухайте на Google Podcasts
Слухайте на Spotify

X