fbpx

Письменник Андрій Любка: “Треба цікавитися культурами сусідніх країн та формувати у них зацікавлення в українській культурі”

Аспен Інститут Київ запросив обговорити тему культури провідних діячів культури та членів Спільноти — найактивніші випускники семінарів і лідерів своїх галузей. Під час події письменник Андрій Любка розповів про шляхи промоції української культури в світі. 

Побороти російське культурне лобі за кордоном простіше з підтримкою діаспори

Андрій Любка наголосив, що зараз можна спостерігати найбільшу за весь час хвилю зацікавлення українською літературою у світі. На жаль, через скорочення фінансування, Український Інститут Книги не має достатньо ресурсів, щоб підтримувати цей інтерес.

— Після створення українським Урядом Інституту Книги та впровадження в його рамках програми Translate Ukraine, в рази зросли кількість та якість перекладів. Крім того, ця програма підтримує купівлю прав на книжки українських письменників за кордоном. Механізм почав працювати, але все ще не вистачає спонсорування. Здебільшого це спричинено повномасштабним російським вторгненням. 

У той самий час,  росіяни активно працюють над популяризацією своєї культури за кордоном. Андрій поділився спостереженням щодо кафедр славістики у Канадських та Американських університетах, де він був, і які скоріше є “зборищем русистів”:

— Вони знаходять аспірантів та фінансування, затверджують теми досліджень — і все на тему російської літератури. Це величезне лобі, побороти яке без підтримки української діаспори досить складно. Наші громадяни за кордоном зрозуміли важливість виховання україністичної наукової еліти, тому самостійно створили спеціальні програми фінансування для зацікавлених в українській культурі студентів. Проте ця робота проводилася не системно та без підтримки держави.

Підтримка зацікавлення українською культурою зараз дасть результат через 20 — 30 років

Андрій Любка також поділився успішним прикладом Балкан. Після закінчення воєн, 20 — 30 років тому, там з’явилося нове покоління науковців. Вони пішли у західні університети, бо тема їхньої культури цікавила багатьох, і вивели відповідні дослідження на новий рівень. Андрій вважає, що запровадження програми спонсорування зараз дасть результат набагато пізніше

— Якби ми знайшли можливість підтримати фінансово зацікавлення Україною, надати стипендії людям, які хочуть вчити українську мову, отримали б результат через 20 — 30 років. 

Треба цікавитися культурами сусідніх країн та формувати у них зацікавлення в українській культурі

Андрій Любка переконаний, що для успішної промоції української культури потрібно орієнтуватися на сусідні країни. Це має бути двосторонній рух — потрібно цікавитися їхніми культурами та формувати у них зацікавлення в українській культурі. 

— Ми говоримо про деколонізацію, проте самі орієнтуємося на великі столиці, замість того, щоб перекладати книги наших сусідів. Справжня промоція відбувається тоді, коли ми будуємо горизонтальні зв’язки: дивимося їхні фільми, запрошуємо їхніх письменників. Нам потрібні партнерство та взаємоповага. А також — системність з фінансуванням творчих ініціатив

X