Антон Дробович. Відповідь Аспен-спільноти на виклики COVID-19
Якщо спробувати коротко сформулювати Аспен-ідею, то вона може звучати так: «Робити ближчими вдумливих і цікавих людей, щоб вони в діалозі розділили великі ідеї, ключові цінності та отримали імпульс зробити світ кращим місцем для всіх». Власне ось це робити ближчими та створювати умови для сприйняття ідей та цінностей — і є тією знаменитою «магією» світової Аспен-спільноти, яка нікого не залишає байдужим і вже багато десятиліть приваблює тисячі людей по всьому світу. Однією з умов такого духовного єднання завжди було просторове зближення: люди у США, Японії чи Україні збиралися разом, виривалися кожен зі своєї метушні, щоб розділити дозвілля й інтелектуальну роботу. Уважно вивчали одне одного, знайомилися, невимушено спілкувалися, проводили час з ідеями й людьми безпосередньо, на відстані витягнутої руки. Саме тому епідемія COVID-19 у 2020 році сильно схвилювала нашу спільноту й поставила перед усіма питання: чи вдасться нам зберегти єдність, забезпечити взаємне відкриття людей одне одному й можливість поділяти спільні ідеї за умови, що між нами постали не лише кілометри відстані та посередник у вигляді екрану, а й нав’язлива необхідність рутини,поєднаної з постійною епідемійною тривогою?
Ми пережили цей рік, тому з ноткою обережності, але твердим голосом можемо сказати: «Так, ми можемо». На чому базується така оптимістична заява?
ДОСВІД
У 2020 році Аспен Інститут Київ організував 63 події, 17 з яких відбулися офлайн. Ідеться про 11 лідерських семінарів, чотири семінари для підлітків Aspen Teens і перший для журналістів — «Медіа та реальність». Також було реалізовано круглий стіл напряму «Національна ідентичність», відбулися всі заплановані заходи в рамках програм «Справедливість, закон і суспільство» й «Добре врядування», а також пройшов онлайновий Фестиваль Ідей. До участі в останньому, зокрема завдяки зручності дистанційного формату, вдалося залучити спікерів, яких за звичайних умов було б дуже складно заангажувати. Наприклад, професора інформаційних технологій Університету Каліфорнії Дена Кляйна, який займається креативністю та революційними дослідженнями мислення, або всесвітньовідомого економіста українського походження Юрія Городніченка, також із Каліфорнії, Влада Рашкована з Вашингтону й Наталку Яресько з Пуерто-Рико. Попри дистанційний формат, на захід зареєструвалися понад 10 000 учасників.
Окремо слід звернути увагу на те, що Аспен Інститут Київ першим з усієї світової Аспен-спільноти навесні 2020 року організував онлайн-семінар Aspen Teens «Обрії Майбутнього» в партнерстві з Klitschko Foundation. Серед іншого з ним прийшло розуміння, що віртуальні формати мають право на життя й можуть бути результативними. Згодом ми вже впевненіше використали переваги цифрової епохи (відсутність просторових бар’єрів і можливості учасникам гнучкіше планувати графік та участь), наприклад, для проведення давно запланованого семінару «Бізнес та суспільство».
Традиційна для спільноти зустріч Aspen Reunion також відбулася дистанційно. Понад 150 людей перевтілитись у віртуальних аватарів, які виголошували промови, отримували відзнаки, дивилися на салют, пліткували в кулуарах і навіть танцювали у віртуальному дискозалі. Окремо варто згадати події, які стосувалися осмислення та подолання пандемії: від циклу діалогів про поствірусне майбутнє економіки, медіа та культури до максимально конкретного й проактивного #AspenHelpInfo — проєкту з протидії COVID-19, у рамках якого експерти й представники влади різних рівнів ділилися найактуальнішим досвідом організації допомоги та порятунку людей, дискутували щодо складних проблем, та можливого їх розв’язання. Як наслідок, команда Інституту зібрала комплексну базу з понад 100 ініціатив, що протистояли пандемії в містах і містечках багатьох регіонів України.
ВИСНОВКИ Й УРОКИ
Ми долали відчуження й страх, але водночас відкривали нові можливості спільноти, а також зрозуміли, що дистанція не дає нам сповна пізнати одне одного, проте також амортизує зайві емоції та пристрасті, робить діалог більш раціональним та сфокусованим. Також досвід першого онлайн-семінару для підлітків засвідчив, що включеність і жваве спілкування в мережі потребують удосконалення правил взаємодії, додаткової підготовки модераторів і запровадження експериментальних рішень із підвищення інтерактивності (зокрема віртуальних кімнат для знайомства й обговорення в мінігрупах, творчих завдань для самовиявлення, тематичних онлайн-вечірок тощо). Для нас, як і для всього світу, найближчим часом новою реальністю, вочевидь, стане поєднання двох форматів: онлайну й офлайну. Пандемія навчила, що на будь-який виклик знайдеться свій спосіб, інструмент і форма відповіді, головне — не припиняти шукати. До того ж підтверджується глобальний запит на гнучкість, стійкість, оптимізм, відкритість до змін і сприйняття нових можливостей. Ще в карантинному 2020 році ми чітко зрозуміли, що через економічні, логістичні й організаційні обмеження багато інституцій у всьому світі опинилися на межі існування. Ми були серед них, але сприйняли труднощі не лише як виклик для організації, а і як виклик самій гідності, де вистояти потрібно не тільки задля себе, а більше для допомоги іншим. Тому ми активно навчалися та зверталися до світового досвіду, а також чесно ділилися зі світом своїми напрацюваннями й перемогами. Якщо говорити про плани на майбутнє, то хотілося б додати до наших програм української специфіки, зокрема теми про ідентичність, та рухатися в напрямі широкого діалогу між українцями світу. Може йтися, наприклад, про семінари для українських підлітків і дітей закордонних українців. І на завершення до висновків можна додати такий: людська природа загалом добра, адже виявилося, що у світі є багато небайдужих людей, які допомагали нам і підтримували.
ТОМУ ЩИРО ДЯКУЄМО Глобальній філантропічній організації Luminate, Координатору проектів ОБСЄ в Україні, Aspen Initiative for Europe, Impact Hub Odessa, Klitschko Foundation, Спільноті Аспен Інституту Київ та кожному окремо в нашій сміливій команді.
Ця стаття є частиною Річного звіту 2020 Аспен Інституту Київ.