fbpx

Аспен Інститут Київ провів Аспен-діалог «Війна як стан людини, спільноти, суспільства»

“Першими ламались ті, хто вірив, що скоро все закінчиться. Після них — ті, хто не вірив, що це колись закінчиться. Вижили ті, хто фокусувався на своїх діях, без очікувань про те, що може чи не може статися”, — Віктор Франкл, в’язень концтабору, вчений, психіатр. 

Ця цитата кілька разів звучала вчора, 21 лютого, під час Аспен-діалогу «Війна як стан людини, спільноти, суспільства» для членів Спільноти. Подію організував Аспен Інститут Київ. Обговорення проходило на основі класичного тексту Карла Філіпа Ґотліба фон Кляузевіца «Про війну». 

Під час семінару учасники ділилися різними думками, адже події обʼєднала представників бізнесу, державного та громадського секторів. Саме тому розмова була насиченою та сповненою нетривіальними перспективами.  Ділимося ключовими тезами:

  • Війна — “це крайнє напруження сил”, як вказував Кляузевіц. Проте, учасники не дійшли згоди, чи максимальне напруження вже минуло, чи ще попереду. Деякі з них відзначили, що знаходитися у стані напруження постійно неможливо, а відтак має відбуватися хвилеподібний рух. Але при цьому у сталому суспільства має бути певна група людей, яка має слідкувати за ритмом та його задавати. 
  • Більшість учасників визнають, що воля до перемоги є надзвичайно важливим фактором  досягнення успіху. Чим більше буде довіра у суспільстві та візія майбутнього, яка поділяється більшістю, тим більшою буде воля. Проте, за питанням духовної сили не варто нехтувати питанням сили фізичної та мілітарних ресурсів. Ідеальною формулою для досягнення успіху, на думку учасників, буде воля, ресурси, а також якісна комунікаційна стратегія. 
  • Війна стає все більш “звичним” явищем щоденного життя. Суспільство і кожен, де би він чи вона не перебували, мають перебудовувати життя і діяльність в контексті війни та наближення перемоги. Водночас суспільство має розуміти, що стан війни — це, все ж таки, не норма, а відхилення від неї,  і тому концепція “звикання” до неї є хибною. Щодо перспектив розвитку подій, учасники висловили припущення, що заморожування конфлікту може бути небезпечнішим, ніж “гаряча” війна, оскільки це може призвести до гібридного поглинання субʼєктності нашої держави. 

Обговорення модерували Андрій Кулаков (координатор Програми для Спільноти Аспен Інституту Київ) і Денис Полтавець (директор з програмного розвитку Аспен Інституту Київ).

Ми дякуємо учасникам за змістовні та щирі думки. Слідкуйте за анонсами наступних подій для Спільноти. 



X