“Сім’я: концепція, принципи і політика”: Аспен Інститут Київ провів перший семінар про сімейну політику України
2 — 4 серпня 2024 року Аспен Інститут Київ провів перший семінар “Сім’я: концепція, принципи і політика” в межах програми “Людина, сімʼя і суспільство”. Цю програму Інститут започаткував за ініціативи Офісу президента України, Міністерства соціальної політики України та Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.
Юлія Тичківська, виконавча директорка Аспен Інституту Київ, наголошує, що вже зараз ми маємо працювати над розробкою нових векторів сімейної політики:
“У діалозі ми прагнемо почути різні точки зору щодо розвитку інституту сімʼї в Україні, подивитися на сімейну політику з інших, нових перспектив через призму тих викликів, з якими ми стикаємося сьогодні. Різноманіття компетенцій та досвідів учасників дає змогу подивитися на інститут сімʼї не тільки експертно, а й у форматі мультистейкголдерського діалогу, що дозволяє ефективніше шукати спільні рішення”.
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович наголошує на необхідності створення суспільного договору щодо сімейної політики. Вона підкреслила важливість залучення широкого кола стейкголдерів до обговорення питань, пов’язаних із функціонуванням сім’ї:
“Що таке сімʼя, як вона має функціонувати, де її межі, права, заборони, приватність — це ті питання, щодо яких ми маємо побудувати суспільний договір. Важливо, що сімейна політика не має бути продуктом тільки нормотворців і державних службовців. Тому ширший діалог стейкголдерів — крок до досягнення суспільної згоди”.
Юлія Соколовська, заступниця керівника Офісу Президента України, наголосила на важливості обговорення нових умов, в яких зараз знаходиться інститут сімʼї, серед яких:
“Які мотиви створення сім’ї та народження дітей? Чи влаштовує нас набута історично виховна традиція і які ролі чоловіків і жінок ми маємо стимулювати? Яке співвідношення державного впливу на сім’ю через нормативне регулювання? — всі ці питання потребують ширшого діалогу, переосмислення і пріоритизації. Створення соціальних сервісів та підтримок сприятиме співпраці, а не поглиблюватиме кризу”.
Ірина Тулякова, керівниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання, підкреслює важливість реформ у сфері догляду та підтримки дітей. Вона зазначає, що основна мета цих змін — забезпечити кожній дитині можливість виховання у родині.
“Реформа системи догляду та підтримки дітей — це про родину для кожної дитини. Тому нам надзвичайно важливо розпочати діалог стосовно сімейної політики та її цінності для країни”.
Джин Чой, керівниця секції захисту прав дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, зазначила, що підтримка таких семінарів та ініціатив є невід’ємною частиною розвитку сімейної політики в Україні. Вона підкреслила, що подібні заходи сприяють залученню широкого кола зацікавлених сторін до обговорення та вирішення ключових питань і викликів, пов’язаних із сучасними українськими сім’ями та їхнім майбутнім.
Учасники активно брали участь в обговоренні тем семінару:
- Еволюція поняття сім’ї у світовому та українському суспільстві: сучасні тенденції та виклики, з якими стикаються сім’ї в Україні.
- Роль сім’ї в сучасному українському суспільстві: соціальні, економічні та культурні функції сім’ї в Україні.
- Сучасні виклики для сімейних стосунків: війна та воєнний стан, демографічні зміни, міграція, економічна нестабільність, зміна гендерних ролей та їх вплив на сімейне життя. Можливі шляхи адаптації сімейної політики до цих викликів.
- Перспективи розвитку сімейної політики в Україні: визначення стратегічних напрямів розвитку сімейної політики. Способи залучення та участі громадянського суспільства, держави та приватного сектору у формуванні та реалізації цієї політики.
Під час семінару учасники розглянули типологію та форми сімей, різні сімейні функції через призму сучасної української ситуації. Також учасники міркували щодо ключових дихотомій, які постають перед сучасним українським суспільством, в контексті сімейної політики.
Особливу увагу приділили суспільним викликам, що виникають сьогодні і будуть мати значний вплив у майбутньому, зокрема, в галузях демографії, трудових та людських ресурсів, свобод та прав людини.
Діалог про майбутнє української сімʼї тривав протягом трьох днів. Ми залучили не тільки експертів із питань сімейної політики, але і представників різних галузей і секторів суспільства, для якомога більшого розмаїття поглядів. Учасники крім обговорення текстів та ідей, також пропрацювали конкретні ініціативи в галузі сімейної політики, які можуть вирішити поточні проблеми і виклики. Сподіваємося, що напрацьовані ідеї сприятимуть ширшому осмисленню інституту сімʼї і зможуть стати основою майбутніх векторів політики.
Діалог модерували Андрій Кулаков, програмний координатор програми для Спільноти, та Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ. Проведення семінару координувала Марина Захарова, менеджерка програми «Людина, сімʼя і суспільство» Аспен Інституту Київ.
Програма «Людина, сім’я і суспільство» реалізується Аспен Інститутом Київ за ініціативи Офісу Президента України, Міністерства соціальної політики України, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей та за підтримки ЄС і Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.