Фестиваль Ідей — 2021: Земля можливостей
Земельна реформа охоплює ширше коло питань, ніж відносини між аграріями та власниками земельних ділянок. Так чи інакше ці зміни стосуються кожного українця: у контексті економіки, правового регулювання, інфраструктури і навіть світосприйняття.
Про відкриття ринку землі, його перспективи та виклики, які стоять перед державою та усіма заінтересованими сторонами говорили під час панельної дискусії «Земля можливостей: становлення українського ринку землі» на Фестивалі Ідей 2021.
У діалозі взяли участь Роман Лещенко, Міністр аграрної політики та продовольства України, Микола Гордійчук, директор ТОВ «Агріко Україна» та Світлана Гурєєва, очільниця юридичну практику нерухомості та будівництва в юридичній фірмі Sayenko Kharenko.
Світлана Гурєєва наголосила, що за всіми своїми характеристиками земля підпадає під категорію товарів. Натомість для того, щоб вона повноцінно ним стала, доопрацювання потребує законодавча база:
— Земельний закон прийнятий, але він не працює так, як було б потрібно. Для цього потрібне прийняття інших законодавчих актів, які б його доповнили. Додаткового врегулювання потребують система судочинства, процедура оцінки землі. Треба також приділити увагу інфраструктурі, зокрема — будівництву доріг у сільській місцевості. Земля буде хорошим товаром, коли вся система повноцінно запрацює.
Микола Гордійчук наголошує, що участь профільних асоціацій у проведенні реформи є дуже важливою. Вони активно надавали свої пропозиції і на етапі прийняття закону, і продовжують це робити зараз. Як одне з позитивних явищ реформи, пан Гордійчук виділяє зміну ставлення виробника до землі:
— До цього земля була ресурсом, щоб отримувати прибуток і з його допомогою розвивати регіон, де працюєш. Було складно вкладати у неї великі кошти, коли ти розумієш, що за 2-3 роки хтось інший міг її придбати, або орендодавець розірвати договір оренди. Зараз можна говорити і про інвестиції в землю, в її родючість. Реформа змінює ставлення виробника до землі, це плюс.
Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко теж підкреслив важливість участі профільних асоціацій у процесі реформи. Крім того, він погодився з неідеальністю нового закону та наголосив на правильності обраного для змін часу:
— Країна ніколи не буде готова. Втрата можливостей даного політичного циклу може поставити під сумнів структурну реформу. Будуть проблеми, будуть колізії, але це живий організм. Якби ми цього не зробили, а далі мітинги, конституційні суди. Асоціації дають зворотній зв’язок.