fbpx

Голова Наглядової Ради Аспен Інституту Київ Наталія Яресько: «Закінчити війну означає допомогти Україні перемогти у цій війні»

Наталія Яресько – голова Наглядової Ради Аспен Інституту Київ, Міністерка фінансів України з 2014 по 2016 рік. Вона була спікеркою третього #UkrainianDialogue, який Аспен Інститут Київ провів разом із Аспен Інститутом Франція. Наталія висвітлила причини, чому світ має терміново допомогти Україні перемогти у війні. 

Закінчити війну означає допомогти Україні перемогти у цій війні

Наталія наголосила на терміновості глобальної реакції та сказала, що продовження російсько-української війни має набагато більші наслідки, ніж ціна допомоги Україні сьогодні:

— Ті виклики, з якими зіштовхується світова економіка, є результатом продовження цієї війни: відсутності термінових дій щодо її припинення, надання військової підтримки та введення додаткових санкцій для ізоляції російської економіки. Адже закінчити війну означає допомогти Україні перемогти у цій війні.

Продовження війни означає набагато вищу ціну для решти світу, ніж вартість допомоги Україні сьогодні

Наталія пояснила, що означає для світу 50% падіння української економіки. Вона підкреслила, що людям потрібно почати думати не тільки про зміни цін на сировину, а й про ланцюжок поставок їжі, який вже постраждав від COVID-19, а в результаті війни він буде пошкоджений ще більше:

— Люди з часом забули про неймовірно важливу роль, яку відіграє Україна у світовій економіці. Падіння української економіки на 50% означає, що ми вже відчуваємо проблеми з постачанням їжі. І ми повинні терміново почати турбуватися про продовольчу незахищеність, яку це принесе. Це вже відчують ринки Північної Африки та Близького Сходу.

Пані Наталя додала, що люди зосереджуються лише на сільському господарстві, газі та нафті. Однак це приносить набагато більші наслідки.

— Україна має друге за розміром джерело титану в Європі, і це безпосередньо впливає на виробництво літаків. Сюди входять Airbus та Boeing, які охоплюють усі глобальні авіаперевезення. Більше того, треба говорити про залізні та уранові руди. Кожен день продовження війни означає набагато вищу ціну для решти світу, ніж вартість допомоги Україні сьогодні.

Чим більше руйнувань станеться в Україні, тим більше буде коштувати світові відбудова України

Наталія підкреслила, що на відміну від того, що пишуть у газетах, бомбардування відбуваються не лише на Сході України. Росія бомбить всю територію України:

— Чим більше руйнувань станеться, тим більше буде коштувати світові відбудова України. Росія бомбить аеропорти, залізничні сполучення, склади пального та медикаментів по всій країні. Більше того, Росія закрила доступ до портів, в той час, коли Україна є одним з найбільших експортерів.

Голова Наглядової Ради зазначила, що всі оцінки збитків на відбудову України, що надаються сьогодні, можуть бути хибними завтра, адже руйнування щоденно продовжуються:

— Сьогодні є різні оцінки від Київської школи економіки. Прем’єр-міністр говорив про оцінки збитків на суму до 500 мільярдів доларів. Однак зараз з цього питання нічого не може бути остаточно зрозумілим. Чесно кажучи, збитки збільшуються щодня. Отже, число, яке я дам вам сьогодні, завтра буде неправильним. Я приведу приклад свого досвіду з Пуерто-Ріко. Після ураганів 4 роки тому збитки оцінювалися приблизно в 100 мільярдів доларів. А Пуерто-Ріко становить 1/66 розміру України. У багатьох містах України житлові будинки та інфраструктура знищені вщент . Маріуполь зруйнований на 80 чи навіть більше відсотків.

На завершення свого виступу Наталія сказала, що питання перемоги в російсько-українській війні стосується не лише економічних наслідків і подальших можливих загроз Європі щодо Прибалтики чи Польщі. Це також питання щодо того, чи дозволяти, чи не дозволяти автократу, тирану використовувати владу над своїми сусідами. Воно зачіпає також країни Азії, Корейського півострова, Африки. Також це включає проблему ядерної безпеки.

Аспен Інститут Київ запустив проєкт #UkrainianDialogue у співпраці з міжнародними партнерами. Його мета – створити платформу для лідерського діалогу між українцями, які борються за демократичні цінності, та представниками інших країн, які підтримують Україну.

 

X