fbpx

Лист, що визначив подальшу долю Аспен Інституту: звернення Хосе Ортега-і-Гассета до Волтера Пепке

У 1949 році іспанський філософ Хосе Ортега-і-Гассет відвідав Аспен. Тоді, на запрошення Роберта Хатчінса, канцлера Чиказького університету і благодійника майбутнього Інституту гуманістичних досліджень Аспена, Ортега-і-Гассет взяв участь у заході з нагоди 200-річчя Гете.

На цій події філософ прочитав лекцію, у якій розмірковував про життєву драму. Її Ортега-і-Гассет визначив як «боротьбу за досягнення того, що має бути». Філософ зазначав, що «занадто часто ми уникаємо самих себе, оскільки наповнюємо своє життя системою наших занять, як серйозних, так і легковажних».

Після повернення з Аспена до Мадрида, Ортега-і-Гассет написав довгого листа до організатора події і в подальшому засновника Аспен Інституту Вальтера Пепке. У ньому філософ схвалив плани Пепке щодо створення інституції зі схожими до заходу в Аспені принципами.  В листі Ортега-і-Гассет говорить: «Я бачу у ваших ініціативах чудову можливість для створення чогось абсолютно нового, вкрай необхідного сьогодні в Америці… Школу вищого рівня, в якій буде вкрай мало приписів, а увага буде сконцентрована на ефективності освіти, зі зрозумілим, конкретним, привабливим педагогічним, при цьому гуманітарним, стилем…Чогось, що може поступово залучити, що стосується як студентів, так і вчителів, представників кращих інтелектуальних сил цієї країни».

Окрім того, у листі автор запропонував ті дидактичні цілі та методи, які зрештою були покладені в основу освітніх семінарів та  програм Інституту, що розпочав свою діяльність у 1950 році:

  • Створення вищої школи гуманітарних наук, що розглядатиме  питання, пов’язані з людиною та, зокрема, проблемами сучасності.
  • Об’єднання освіти і людського життя за допомогою інтелектуальної роботи, зосередженої на створенні всепредметного «синтетичного вчення».
  • Скорочення числа дисциплін за рахунок об’єднання фізичних та біологічних наук в один предмет.
  • Створення бібліотеки з дуже невеликим, але майстерно підібраним переліком книг, щоб навчити читати, дійсно вбирати важливий текст.
  • Аскетизація життя студентів, вони повинні користуватися настільки обмеженими зручностями, наскільки це можливо без шкоди для їх працездатності і радості.

Аспен Інститут, офіційна назва якого «Інститут гуманістичних досліджень Аспена», розпочав свою діяльність у 1950 році. Ортега-і-Гассет став членом його правління, а його бачення було реалізоване не лише в назві, а й у дидактичних та освітніх цілях Інституту.

В рамках семінару у Вірменії, що відбувся 9-10 липня 2021 року, листа Хосе Ортеги-і-Гассета до Волтера Пепке було перекладено російською. З текстом ви можете ознайомитись за посиланням: Письмо Хосе Ортеги-и-Гассета

Оригінал листа доступний за посиланням: Letter from Jose Ortega y Gasset

Україномовна версія: Лист Хосе Ортеги-і-Гассета

 

X