Нові партнерства та кроссекторальна співпраця: як семінар Аспен Інституту Київ змінив світогляд художниці Аліни Гаєвої

У кожного є переломні моменти, які здатні перевертати світ, відкриваючи нові горизонти, які раніше здавалися невидимими; спонукають калібрувати вже існуючі переконання та погляди. Для когось таким моментом може стати семінар Аспен Інституту Київ.
Аліна Гаєва — мисткиня, яка має в своєму доробку масштабні арт-проєкти, персональні виставки та ілюстрації до книг. У 2024 році пані Аліна стала випускницею семінару “Відповідальне лідерство” — 27. Аліна Гаєва поділилась, що семінарський досвід став для неї поворотним — вона започаткувала низку партнерств зі своїми одногрупниками: від мистецьких проєктів із бізнесом до спільних культурних ініціатив.
Тож ми завітали у галерею пані Аліни, щоб поспілкуватися про зміни, які сталися в її житті після отримання Аспен-досвіду.
Світ потребує мистецтва, а мистецтво — світу
Здавалося б, що мистецтво існує у власному всесвіті, не потребуючи обґрунтувань; воно самодостатнє. Але, коли навколо все змінюється, коли виклики стають складнішими, саме мистецтво здатне створювати сенси, об’єднувати людей і допомагати їм бачити те, що зазвичай приховане. І тут дуже помічним є перетин різних сфер, який допомагає досягнути інакших, цікавіших результатів завдяки розмаїттю інструментів.
“Я давно відчувала, що мої творчі пошуки мають вести до чогось більшого. Моє мистецтво завжди було діалогом із собою, але семінар став точкою, де я усвідомила: цей діалог має масштабуватися. Мене оточували люди з різних сфер — бізнесу, державного управління, соціальних ініціатив. Я звикла до мистецького середовища, де панує своя філософія, а тут раптом відкрила для себе інший світ, який був так близько, але якось непомітно оминав мене”, — поділилася пані Аліна.
На семінарі група учасників працює над постановкою вистави. Пані Аліна розповіла, що буквально змогла побачити, як мистецтво стає містком між людьми з різних сфер.
“Ми з групою буквально за пів дня створили світ. Це була метафора того, як творчість здатна об’єднувати. Буквально за кілька днів я створила візуальне вираження вистави — портрет Антігони. Звісно, може здатися, що це дуже просто, всього одна лінія. Але, щоб створити портрет однією лінією, до цього я створила 3000 графічних картин”.
Аспен Інститут Київ як платформа для партнерств
Одним із найбільш видимих результатів семінару для пані Аліни стали нові партнерства. З Євгеном Соловйовим вони почали працювати над ребрендингом компанії Sea Gate LTD, використовуючи орнаменти козацької старшини. Спільно з культурно-бізнесовим центром Менора у Дніпрі зародився новий проєкт, що поєднує мистецтво і бізнес. Із брендом шпалер «Шпелерня» пані Аліна розробила унікальні дизайни для шпалер. Також почалися колаборації з ювелірною майстернею та виробниками текстилю, де традиційні орнаменти втілюються в сучасних формах.
“Взаємодія з учасниками семінару відкрила переді мною безліч можливостей. Семінар Аспен Інституту Київ не просто дав мені нові знайомства — він матеріалізував мої ідеї, надавши їм новий масштаб. Це був момент, коли мої думки, що жили в абстрактному просторі, знайшли реальне втілення”.
Мистецтво як спосіб об’єднання
Наприкінці 2024 року Аліна Гаєва створила новорічну листівку для Аспен Інституту Київ. У своїй роботі вона звернулася до образу Дерева життя — універсального архетипу, що уособлює традицію, спадковість і розвиток.
“Символ Дерево життя став для мене уособленням самого Аспен Інституту Київ — стійкого, але водночас відкритого до нових гілок і відгалужень, що збагачують його. При цьому, я використала “нетипові” для дерев елементи — півники. Це також стало символом обʼєднання того, що на перший погляд виглядає непоєднуваним”.
Як каже Аліна Гаєва, Аспен Інститут Київ став для неї простором, де творчість зустрілася з лідерством, відкритістю та пошуком нових смислів. І, можливо, саме це найважливіше — не просто створювати, а робити це в контексті відкритого діалогу, який змінює і нас, і світ навколо. Адже мистецтво — це не тільки особиста справа художника, а й інструмент для змін у суспільстві.