fbpx

Психологічна стійкість в умовах війни: випускники Аспен-семінарів зустрілись з психотерапевтом Сергієм Богдановим

Для нашої перемоги у цій війні важливо зберегти не тільки своє життя та фізичне здоров’я, а й психічну рівновагу. 31 березня випускники Аспен Інституту Київ поспілкувались з Сергієм Богдановим, психотерапевтом та керівником Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА. Впродовж зустрічі учасники обговорили питання посттравматичного розладу та способів психологічної саморегуляції. Модерував зустріч Денис Полтавець.

Нижче ділимося короткими тезами зустрічі:

  • Впливу надзвичайної події неможливо уникнути. Вона викликає нейробіологічні реакції, що закріплені на рівні інстинктів: завмерти, втекти чи боротись.
  • Будь-які реакції під час впливу надзвичайної ситуації є нормальними, їх не варто патологізувати. Інтенсивний плач, ступор чи заціпеніння, сильна тривога та відчуття безпорадності є нормальною реакцією на небезпеку. Також в цей час може виникати безсоння, відчуття незахищеності, неконтрольований гнів. Такі симптоми є нормою, якщо тривають до місяця.
  • Втім, одночасна присутність виразних симптомів протягом тривалого часу може бути ознакою розладу, який потребує уваги спеціаліста.
  • Серед рекомендацій, які допомагають мінімізувати негативний вплив на психіку: відновлення звичного режиму дня, підтримка соціальних контактів, фізична активізація (спорт, прогулянки), допомога іншим, слідкування за своїми границями та відчуттями, регуляція перегляду новин, а також підтримка власних ритуалів (якщо вони є; як от спільні вечері в сімейному колі, заняття улюбленим хобі, тощо).

 Також радимо поглянути на чат-бот у телеграмі «Слова Допомагають», який розробив Центр психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА. Через нього можна отримати першу психологічну підтримку та поради.

X