fbpx

Голова Наглядової Ради Аспен Інституту Київ Наталія Яресько: “Санкцій недостатньо тому що війна ще триває”

 


Аспен Інститут Київ проводить спільні панельні дискусії з Міжнародними Партнерами — #UkrainianDialogue. Головна мета проєкту — надати Спільнотам Міжнародних Партнерів правдиву інформацію про російську війну в Україні та пояснити, як світ може нам допомогти. Під час заходу з Аспен Інститутом Італія голова Наглядової Ради Аспен Інституту Київ та Міністерка фінансів України (2014 — 2016) Наталія Яресько наголосила, що рівень санкцій проти Росії є недостатнім. 

Серед інших питань Наталія Яресько приділяє особливу увагу ізоляції російської економіки з використанням інструментів санкцій та бойкоту бізнесу. А також — стратегії відновлення та відбудови країни, можливої ​​санкційної, фінансової та іншої підтримки України міжнародними партнерами. 

Пані Наталія каже, що Україна дуже вдячна за підтримку, яку отримує від усіх демократичних країн. Але, на її думку, цього недостатньо, бо війна ще триває. Військова підтримка була надана надто пізно і її надто мало. Україні потрібно більше. Зокрема, що стосується протиповітряної оборони. 

«Нам треба припинити, зупинити і заборонити закупівлю нафти та газу з Росії»

Ефект від деяких санкцій, наприклад, експортного контролю, можна побачити вже зараз. Росія не може виготовляти певне високоточне обладнання через припинення імпорту його окремих частин. Але загалом санкцій теж було недостатньо.

— Ми бачимо, що російська економіка оговтується після початкового спаду. Санкції, введені проти Центрального банку Росії, спочатку мали ефект. Але цей ефект нівелюється безперервною закупівлею нафти та газу Європою. Таким чином щодня поповнюються російські доларові ресурси. Нам потрібно ввести санкції проти всіх російських банків. А також — закрити будь-які лазівки, де функціонує їхня фінансова система. І головне — припинити, зупинити і заборонити закупівлю нафти та газу з Росії.  

Пані Наталія впевнена, що питання до всіх нас у тому, як багато ми можемо зробити, щоб припинити цю війну.

— Головне — час, на кону — життя. Під час Другої світової війни ми бачили до чого призводить очікування. Ми пережили всі ці приклади переговорів з автократами, диктаторами, з вбивцями. Ми повинні винести уроки з Другої світової війни і не чекати, що ще більше станеться. Це означає: ми маємо використати всі інструменти, які є у нашому розпорядженні. 

Робота в Росії — це короткостроковий погляд на прибутковість бізнесу

Іншим інструментом, який важливий, зокрема, для Італії, є бойкот російського ринку. Мається на увазі його непримусове санкціонування бізнесом. Пані Наталія підкреслила, що кожен бізнес, який продовжує працювати в Росії, сплачує там податки. Ці податки фінансують ракети, танки та військових, які зараз вбивають українців. Вона закликає кожну компанію в усьому світі бойкотувати Росію та припинити фінансування військових злочинів.

— Так, це боляче. Але коли Південна Африка переживала апартеїд, ми всі погодилися, що на кону стоїть більша проблема. У кінці кінців, краще, щоб компанії діяли на основі цінностей, коли йдеться про таку. Сьогодні ми використовуємо термін ESG (екологічні, соціальні, управлінські) принципи. Ці принципи нічого не значать, якщо компанії продовжують працювати в автократичній країні, де диктатор забороняє свободу слова. Там, де він цілеспрямовано вчиняє геноцид та військові злочини. І, відверто кажучи, там немає верховенства права, бізнес знає про це.

Пані Наталія каже, що робота в Росії — це короткостроковий погляд на прибутковість бізнесу. У довгостроковій перспективі компанії, які залишаються у цій країні, матимуть проблеми з залученням талантів. Молодь не хоче працювати на підприємствах, які не дотримуються цінностей. Крім того, такі компанії матимуть проблеми з залученням фінансів. Вони не зможуть функціонувати через комплексність санкцій. У короткостроковій перспективі бізнеси, які залишаються в Росії, виграють. У довгостроковій на кону стоїть репутація. 

 

X