«Трансформація держави і державного управління в контексті євроінтеграції»: Аспен Інститут Київ провів онлайн діалог про досвід Польщі та Латвії
6 липня Аспен Інститут Київ провів онлайн діалог «Трансформація держави і державного управління в контексті євроінтеграції».
Спікери поділились досвідом Польщі та Латвії у «перехідний період» цих країн на шляху євроінтеграції.
Польща стала членом ЄС 1 травня 2004 року. Від моменту подання заявки до повноправного статусу члена Європейського союзу пройшло 10 років і один місяць.
Схожа історія й у Латвії — ця країна подала заявку на вступ до ЄС у 1995 році. Хоча за два роки вона задовольнила політичні критерії для вступу в Євросоюз, та отримала велике схвалення від ЄС у сфері соціальної політики, Латвія стала членом Європейського союзу 1 січня 2004 року.
Ян Трущинський — колишній заступник Державного секретаря, Міністерство закордонних справ Польщі, Уповноважений Уряду на переговорах щодо вступу Польщі до ЄС – наголосив на важливості роботи всередині країни до безпосереднього вступу в ЄС.
— Ми використовували зовнішню технічну допомогу і планувала заходи, спрямовані на створення або внесення змін у певні органи, які займались питаннями використання структурних коштів ЄС. Там, де ми не мали відповідних інституцій, створювали їх з нуля. Це зайняло багато часу, але зрештою зусилля себе виправдали. До часу приєднання в нас був створений цілісний механізм належної якості, який вже міг працювати з коштами структурного Фонду. Компанії малого, середнього і великого бізнесу були обізнані про нові можливості, що створює ЄС, та розуміли, як їх використовувати”
Едвардс Куснерс, колишній Директор Бюро європейської інтеграції Латвії, зазначив:
— Дуже важливо визначити пріоритет на самому початку шляху євроінтеграції, адже фінансові та людські ресурсидосить обмежені. Варто одразу розібратись з законодавчою частиною, розуміти, як формується політика. Наш офіс допомагав уряду визначати пріоритети, адже це був час економічної та фінансової кризи. Тримайте дипломатів подалі від переговорного процесу — ось моя перша порада! Кожне питання має розбирати експерт в своїй темі. Друга порада — проводьте діалог з бізнесом. Створюйте його представникам можливість спілкуватися з бізнес-партнерами країн ЄС”.
Обидва доповідача наголосили на важливості системної і добре продуманої трансформації державної служби, щоб бути здатними працювати над наближенням законодавства у різних сферах.
Модерував розмову Роман Кобець, науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди, кандидат філософських наук.
Захід відбувся в межах проєкту «Доброчесність і врядування» за підтримки National Endowment for Democracy, EU4PAR та Офісу реформ КМУ.