“Треба виграти війну, але план Маршалла для України абсолютно можливий”: голова Наглядової Ради Аспен Інституту Київ Наталія Яресько
Протягом останніх 5 років Наталія Яресько очолювала Раду з фінансового управління та контролю у Пуерто-Рико. Робота пані Наталії на цій посаді співпала з рядом криз на острові: ураганом, який повністю його зруйнував, землетрусами, пандемією, що обвалила економіку. Не дивлячись на виклики, Наталія Яресько допомогла подолати історичне банкрутство у Пуерто-Рико. Раніше вона працювала міністром фінансів України та доклала чимало зусиль, щоб вивести українську економіку з переддефольтного стану.
На думку Наталії Яресько, післявоєнну відбудову України треба почати з інвентаризації збитків. Україна веде таку роботу, зокрема — через додаток Дія. Наступний крок — широке планування.
— Треба не відбудовувати те, що було, а вибудувати країну у кращій формі — більш зелену та енергоефективну. Над візією цієї кращої країни потрібно працювати вже зараз: за галузями та областями. Роботу над таким планом треба вести зі світом, щоб залучати кошти від інших країн та міжнародних організацій. Важлива участь приватного сектору у відбудові України — для цього компаніям необхідні гарантії на політичні ризики від західних держав.
Пані Наталія також вважає, що потрібна пріоритизація відбудови. Частину інфраструктури та житла треба відновити першочергово. Це важливо, щоб люди, які поїхали, поверталися додому. Великий план, який ми маємо напрацьовувати, повинен враховувати ідеї різного масштабу.
Наталія Яресько також зазначає, що на Заході говорять про план Маршалла для України, але наразі без конкретики, мова скоріше йде про наміри. Перший пріоритет — фінансова допомога для війська та цивільних в Україні.
— Більша частина грошей має надійти від заморожених російських активів. Потрібна законодавча робота, щоб ці активи, і російської держави, і її еліт, були передані на відновлення України. Другий пріоритет — внески, які мають зробити Світовий банк, МВФ, комерційний сектор, приватні особи. Йдеться не про один фонд, куди всі переводять кошти, а про різні внески для відбудови України.
У інтерв’ю Наталія Яресько також наголосила, що санкцій проти Росії не вистачає, інакше ця країна вже б не воювала. На її думку, треба якомога швидше ізолювати російську економіку, зосередившись на трьох напрямах:
- Банківська система. У Росії близько 300 банків і більша частина з них залишається не санкціонованими і не відключеними від SWIFT.
- Енергетика. Треба зупинити торгівлю Росії нафтою та газом з ЄС.
- Логістика та транспортування. Деякі морські логістичні ланцюги Росії вже санкціонували, але поки у цієї країни є можливість рухати вантажі до третіх країн, Індії та Китаю. Потрібно накласти санкції на російські логістичні, паромні, судноходні компанії. Крім того, необхідно санкціонувати не лише Росію, а й Білорусь, яка фактично є територією, з якої РФ намагається обійти накладені на неї санкції.
Крім того, Наталія Яресько прокоментувала актуальний стан української економіки та рішення, які приймаються державою. Детальніше читайте за посиланням: https://biz.nv.ua/ukr/economics/nataliya-yaresko-rozpovidaye-yak-vidnoviti-ekonomiku-ukrajini-interv-yu-nv-novini-ukrajini-50231594.html