fbpx

Аспен Інститут Київ оновив збірку провідних українських інтелектуалів про суспільний договір

Уже 4 роки Аспен Інститут Київ залучає українських лідерів до пошуку консенсусу стосовно візії України. Спочатку у межах проєкту «Переосмислення української ідентичності», з 2022 року — «Суспільний договір для України»

“Ми починали перші обговорення проєкту про суспільний договір у квітні 2022 року, коли російські війська тільки відійшли з Київщини. Продовжуємо їх зараз, в умовах важкого протистояння на фронті, перебоїв у постачанні міжнародної допомоги, демографічної кризи. Ця ситуація складна, але точно не безвихідна. І відповідальність за пошук рішень та майбутнє України лежить на кожному з нас”, — каже виконавча директорка Аспен Інституту Київ Юлія Тичківська.

У рамках проєкту Аспен Інститут Київ упорядкував для учасників семінарів “(Пере)осмислення суспільного договору для України” збірку есеїв провідних українських мислителів щодо суспільного договору та його різних аспектів. 

Відчуваючи запит суспільства та актуальність теми, Аспен Інститут Київ розширив перше видання збірки та додав до неї низку есеїв провідних українських інтелектуалів: Антона Дробовича, Євгена Глібовицького, Павла Клімкіна, Лілії Гриневич, Валентини Данішевської, Олександра Новікова, Валерія Пекаря. 

Інститут заохочує до рефлексій про майбутнє країни та суспільний договір на основі Збірки.

Переглянути збірку

Також до збірки ввійшли есеї Сергія Пролеєва, Олесі Островської-Лютої, Олега Хоми, Володимира Єрмоленка, Вахтанґа Кебуладзе, Ярослава Грицака, Павла Шеремети, Сергія Корсунського та Всеволода Речицького. Вони поділилися своїми роздумами щодо майбутнього устрою нашого суспільства, спільних принципів та цінностей як основи національного відновлення, протиріч та можливостей, які потребують постійної уваги лідерів та й всіх співгромадян.

Навколо чого ми, як нація, можемо єднатися та що нас роз’єднує? Як ці роз’єднуючі фактори конвертувати в об’єднуючі? Які зміни та реформи потрібні вже зараз? Зі входженням України у стадію тривалої війни багато положень нашої суспільної угоди потребують переузгодження. Починаючи від готовності кожного жертвувати частиною комфорту заради перемоги та реалізовувати свої компетенції у протистоянні ворогу, і закінчуючи нашими уявленнями про доброчесність чи зміну підходів до освіти.

“Щоб допомогти знайти відповіді на ці питання ми залучили провідних українських інтелектуалів та експертів до підготовки збірки текстів, із яким можуть ознайомитися усі охочі. Ці тексти не дають чітких відповідей, а радше вказують вектори продуктивного діалогу та пошук спільного фундаменту”, — говорить Юлія Тичківська.

Діалог та пошук консенсусу — це перший крок, щоб ефективно діяти разом. Різноманіття думок і досвіду допоможе нам гнучко реагувати на виклики вистояти і створити сучасну та гуманну, інклюзивну модель України, яку ми так хочемо бачити і за яку боремося щодня. 

Закликаємо всіх до обговорення суспільного договору для України та заздалегідь дякуємо за щирість та нетривіальні думки.

Проєкт «Суспільний договір для України» реалізується за підтримки NED (National Endowment for Democracy).

X