Аспен Інститут Київ провів семінар “Розвиток культури доброчесності: від теорії до практики”
26 — 27 липня Аспен Інститут Київ провів семінар “Розвиток культури доброчесності: від теорії до практики”. Інститут залучив до діалогу лідерів різних галузей — державних службовців, народних депутатів України, суддів, журналістів та редакторів, публічних інтелектуалів, представників правоохоронних органів.
За словами Дениса Полтавця, директора програмного розвитку Аспен Інституту Київ, тема доброчесності посідає у діяльності організації одне з ключових місць. Інститут прагне становлення в Україні розвиненого, відкритого, демократичного суспільства, і доброчесність є однією з передумов для цього.
Доброчесність як моральний вибір
Щоб краще зрозуміти як розвивати культуру доброчесності в Україні, учасники дослідили її природу. Лунала думка, що це поняття не обмежується лише integrity — внутрішньою цілісністю та послідовністю дій особи. Доброчесність має передбачати моральний вибір, орієнтацію людини на добро.
Загалом, доброчесність — це органічне поєднання моральності та компетентності людини. Але ця риса не є чимось, що визначається раз і назавжди, і може диференціюватися за ролями у відносинах з іншими.
Боротьба з корупцією VS розбудова доброчесності
Те, як лідери розуміють певне явище, формує і відповідне ставлення суспільства в цілому. Тому окрему увагу під час семінару приділили суспільному сприйняттю доброчесності. На думку учасників, надмірність уваги до недоброчесної поведінки, а фактично — корупції, підриває довіру до держави та її інституцій. При цьому йдеться не лише про громадян України, а й про іноземних партнерів, підтримка яких є критично необхідною.
Так, прояви недоброчесності з боку публічних службовців отримують значний розголос, і може скластися враження, що корупція панує повсюдно. Але реальність інша, є багато прикладів сумлінного служіння, які не стають широко відомими.
Одним з рішень може бути заміна викривальницького за своїм спрямуванням дискурсу “боротьби з корупцією” на позитивно-орієнтований дискурс “розбудови доброчесності”. У цьому ж контексті важливою, на думку учасників, є превенція корупційних злочинів.
Виховання культури доброчесності
Учасники докладно зупинилися на розвитку культури доброчесності. Зокрема, прийшли до того, що навчатися доброчесності треба на практиці, вирішуючи ті етичні чи моральні дилеми, з якими стикається кожен з нас у своїй повсякденній діяльності. Наприклад, вже у школі учні мають відповісти на питання на зразок “чи правильно давати списувати своїм однокласникам?”. Уважний, детальний аналіз такого роду питань створює фундамент для становлення доброчесної поведінки саме як суспільної норми.
У контексті навчання йшлося також про необхідність розвитку ринку освітніх послуг — збільшення кількості громадських організацій, бізнесу, інших провайдерів, які розвивають культуру доброчесності серед вже сформованих спеціалістів.
Під час сесії “Етичні дилеми публічної служби” учасники визначали етичні дилеми сьогодення, зокрема, говорили про питання бронювання працівників, виступи на міжнародній арені разом з російськими представниками, умови забезпечення якісного та безпечного навчання. Сесію, присвячену етичними дилемам публічної служби модерував В’ячеслав Рудницький, CEO Savvy.
Учасники опрацювали пропозиції щодо розвитку доброчесності публічної служби, серед яких були ініціативи щодо збільшення відкритості відповідних інституцій, медійні проєкти, системи заохочення доброчесної поведінки публічних службовців та багато іншого. Також учасники підкреслили значущість ролі лідерів, публічних інтелектуалів у становленні культури доброчесності.
Координувала подію Олена Фоміна, директорка програмних напрямів Аспен Інституту Київ.
Семінар модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ, та Роман Кобець, науковий співробітник Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України.
Аспен Інститут Київ залишається відкритим для підтримки ініціатив з розвитку культури доброчесності в Україні та підтримки публічної служби.
Команда щиро дякує партнерам за підтримку проведення серії заходів.
Семінар проведений за підтримки Проекту «Будинок Доброчесності».
Проект «Будинок Доброчесності» виконується компанією RMTeam International за підтримки Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Польщі, Данії та Словенії в рамках Програми «U-LEAD з Європою».
Нагадаємо, що 25 червня Аспен Інститут Київ також провів семінар “Доброчесність і врядування”. У фокусі діалогу були причини недоброчесної поведінки, ефективна комунікація доброчесності, розгляд цього поняття як юридичної та філософської категорій.