Четвертий семінар “Про суспільний договір для України”: суспільний договір та актуальні виклики
Аспен Інститут Київ продовжує залучати українських лідерів до діалогу про майбутнє українського суспільства. Четвертий семінар “Про суспільний договір для України” пройшов 14 грудня. До діалогу долучилися випускники та члени Спільноти Інституту — лідери зі сфер державного управління, бізнесу, юриспруденції.
Обмінюючись унікальним досвідом та ідеями, учасники семінару серед інших тем обговорили риси українців, які впливатимуть на трансформації суспільного договору, виклики, з якими стикається наше суспільство, глобальний контекст змін, які спричинила російсько-українська війна.
Схильність українців до самоорганізації та їхня “неслухняність” як сила нашого суспільства
Учасники семінару вважають, що одним з факторів успішної оборони Києва у перші тижні повномасштабної російсько-української війни стала здатність українців до самоорганізації та формування горизонтальних зв’язків. Кожен лікар, кожен вчитель, кожен військовослужбовець та всі інші містяни були готові брати на себе відповідальність. Це допомогло діяти ефективно та зупинити ворога.
Ця схильність українців до формування міцних горизонтальних зв’язків, на думку учасників семінару, вказує на перспективу розвитку сильного місцевого самоврядування. Водночас, якщо діалог з місцевими громадами не буде побудований, українське суспільство не зможе робити ефективні кроки вперед без революцій.
Крім того, досвід перебування українців за кордоном показує, що їм важко слідувати європейській “зарегульованості”. Правила співіснування нашого суспільства після війни мають бути простими — такими, яких буде легко дотримуватися.
Суспільний договір має реагувати на актуальний контекст та виклики
У процесі формування та трансформацій суспільного договору для післявоєнної України дуже важливо враховувати актуальний контекст та виклики, з якими стикається та стикнеться українське суспільство. Учасники семінару виділили кілька з них.
- За даними системи моніторингу кількості наявного населення, впродовж квітня — вересня за кордоном щоденно знаходилися близько 3 млн українців. Важливо, щоб ці люди повернулися додому та застосували отриманий в інших державах досвід на благо України.
- Повномасштабне вторгнення Росії на територію України спричинило найбільшу кількість психологічних травм за останні 80 років. Українське суспільство має бути готовим працювати з цими наслідками російсько-української війни.
- Після звільнення територій, які зараз є тимчасово окупованими, їх мешканці не мають відчувати себе покинутими. Потрібно визначити взаємні обов’язки між державою та цими територіями, бо зараз вони мають спільний непроговорений біль. Окремим питанням залишається подальша доля колаборантів.
Як російсько-українська війна впливає на інші суспільства
Безумовно, наслідки російсько-української війни відчутні в усьому світі. Ми звикли говорити про економічний, безпековий, гуманітарний аспекти. Водночас, зміни відбуваються й в інших суспільствах, а також — на рівні міжнародних організацій. Наприклад, виборці різних країн тепер ставлять вимоги до своїх урядів, відштовхуючись від ситуації в Україні.
Крім того, жорстоке та криваве вторгнення Росії на територію іншої суверенної держави актуалізувало питання боротьби з зовнішньою агресією.
Семінар модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор Програми для Спільноти Інституту.
Проєкт “Суспільний договір для України” реалізується за підтримки NED (National Endowment for Democracy).