fbpx

Діалог про майбутнє українських медіа: що формує стійкість в часи невизначеності

10 травня 2025 року Аспен Інститут Київ у партнерстві з ОБСЄ провели Діалог: “Українські медіа: погляд у майбутнє”

Подія обʼєднала випускників програми “Медіа і реальність: виміри відповідальності”, що Аспен Інститут Київ проводить за підтримки ОБСЄ з 2020 року — представників медіасфери, держави, громадянського суспільства та бізнесу. Учасники спільно осмислювали трансформації, яких зазнає українська журналістика в умовах війни, фінансової нестабільності та технологічних викликів.

З вітальними словами до учасників звернулися Посол Петр Мареш, Спеціальний представник Головування ОБСЄ, Координатор проєктів в Україні, та Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ. 

Про сьогодення і візію майбутнього медіа під час панельної дискусії говорили українські журналісти і медіаменеджери:

  • Олександр Богуцький, Генеральний директор Starlight Media.
  • Євген Будерацький, Заступник головного редактора онлайн-видання «Українська правда»
  • Олександр Бурмагін, член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
  • Ольга Руденко, Головна редакторка онлайн-видання The Kyiv Independent
  • Микола Чернотицький, Голова правління Суспільного Мовлення.

Модерував розмову Андрій Кулаков, програмний координатор програми для Спільноти Аспен Інституту Київ.

Учасники спільно визначили найбільші виклики, які стоять перед українськими медіа. А після працювали у групах та міркували над способами їх подолання. Ділимося деякими висновками з цієї роботи:

  • Криза довіри — ключова загроза для медіа.

Дезінформація, маніпулятивний контент, фейкові новини та відсутність єдиних стандартів для всіх учасників інформаційного простору призвели до того, що аудиторія часто не відрізняє відповідальні медіа від анонімних джерел. Щоб змінити ситуацію, необхідна координація зусиль — і на рівні держави (регуляторна), і на рівні спільноти (саморегулювання, прозорість, етика).

  • Медіа конкурують не лише між собою, а й з алгоритмами та блогерами.

Увага аудиторії все частіше зосереджується на контенті блогерів, альтернативних джерелах інформації та інформації, яка не відповідає журналістським стандартам. Це створює виклик подвійного типу — як втримати аудиторію та одночасно залишитися професійними. Учасники закликали до сміливіших форматних експериментів, активного використання цифрових інструментів (у т.ч. ШІ).

  • Пошук джерел для фінансової стабільності.

Різке скорочення міжнародної підтримки, падіння рекламного ринку та зростання витрат змушують редакції скорочувати штати, зменшувати кількість контенту. Серед запропонованих рішень — створення державного або незалежного фонду підтримки медіа, розвиток моделей підписок та партнерства з бізнесом на основі прозорості й цінностей, а також впровадження систем монетизації, які дозволяють зберігати незалежність і якість.

  • Найбільша втрата — людський капітал.

Кадровий голод, міграція та конкуренція з комерційними сферами (PR, маркетинг) призводять до відтоку професійних журналістів. Вирішення цієї проблеми потребує системної уваги до підготовки нових кадрів, менторських програм, підтримки журналістів. 

  • Медіа мають стати рушіями суспільного діалогу.

Учасники наголошували, що журналісти мають не тільки інформувати, а й допомагати суспільству орієнтуватися у складній реальності, протистояти маніпуляціям, шукати спільні відповіді на моральні та етичні виклики. Це вимагає глибокої рефлексії, гнучкості форматів і здатності адаптуватися до нових запитів аудиторії — зокрема, молодіжної.

Подію координувала Олена Фоміна, директорка програмних напрямів Аспен Інституту Київ. 

Діалог представників сфери медіа — важливий крок для збереження вільної та сильної медіасфери в Україні, здатної витримати тиск і трансформуватися відповідно до викликів часу. Незалежні медіа та свобода слова — одна з основ стратегічної безпеки держави. І тому для Інституту важливо створювати платформу для міжсекторального діалогу та пошуку спільних рішень. 

Ми вдячні учасникам Діалогу за продуктивний обмін думками, а партнерам — Ользі Прокопенко, керівниці медіапроєкту ОБСЄ, та OSCE projects in Ukraine / Проєкти ОБСЄ в Україні — за сталу підтримку та партнерство. 

X