Другий семінар “Про суспільний договір для України”: робота над помилками та сталість розвитку як запорука майбутнього миру
Аспен Інститут Київ розпочав проєкт “Про суспільний договір для України” з метою залучення до діалогу про майбутнє нашої країни. 19 жовтня відбувся другий семінар, в якому взяли участь члени Спільноти та випускники програм Інституту. До діалогу долучилися лідери державного управління, бізнесу, юриспруденції, науки, медіа.
Осмислюючи явище суспільного договору через власний лідерський досвід, учасники обговорили питання становлення та розвитку українського суспільства, а також відповідальності за стабільний курс держави.Діалог модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор напряму програми для Спільноти Аспен Інституту Київ.
Потужна мілітаризація, волонтерство та гнучкість до змін: яким має бути українське суспільство договору
На думку деяких учасників семінару, важливо, щоб ми, як нація відрефлексували те, що з нами відбувається, і як в майбутньому знову не допустити війну. Зокрема, в майбутньому суспільному договорі ми маємо ставити акцент на безпеці, а основою повоєнного життя має стати мілітаризація України з обов’язковою військовою службою чоловіків і жінок за прикладом Швейцарії та Ізраїлю.
Учасники також зазначили, що суспільний договір не є статичним або довершеним, а скоріше подібний до живого організму. Тому українське суспільство повинне напрацювати такий тип угоди, який би міг видозмінюватись в потрібному руслі. Однією з запорук гнучкості суспільної угоди може стати розвинений волонтерський рух, який в подальшому ще допоможе розвивати країну у різних векторах. Також розвинуте індивідуальне лідерство в масштабах країни допоможе в майбутньому у вирішенні нових викликів.
Хто має формувати суспільний договір
Важливою складовою суспільного договору є ті, хто його формують. По-перше, важливо залучити таку кількість спільнот, щоб договір був максимально репрезентативним, інклюзивним вважався загальнонаціональним. По-друге, потрібно відповісти на питання червоних ліній: чи всі спільноти будуть допущені до процесу і чому. Зокрема, на семінарі лунала думка, що приналежність до української політичної нації, яка викристалізовується сьогодні, не буде визначатись за замовчуванням. Тому також важливо визначити контури цієї політичної спільноти.
Загрози та виклики, з якими зіштовхнеться українське суспільство після перемоги
Учасники зазначили, що зараз наше суспільство згуртоване і ми знаходимось на етапі відходу від патерналізму та можемо приймати власні рішення. Втім, існують деякі загрози, про які варто пам’ятати:
- Безпековий дискурс несе ризик монополізації влади. В українському суспільстві договору має посилитися запит на справедливість та правову реформу.
- Питання відсутності довіри, яка є однією з засадничих підстав для відповіді куди ми хочемо рухатись, і хто ми є. Нам потрібно пропрацювати питання довіри і через довіру вийти на суспільний договір.
- Питання сталості інституцій, без якої не буде сталого курсу країни. В Україні існує персоналізоване сприйняття тієї чи іншої інституції, через їх лідерів. Повинна бути випрацювана така модель, при якій зміна лідерів не впливатиме на загальний курс інституцій.
Проєкт “Суспільний договір для України” реалізується за підтримки NED (National Endowment for Democracy)