fbpx

Сукупність різних поглядів, досвід осмислення власних цінностей та спільний пошук шляхів розбудови культури доброчесності в Україні: учасники семінару «Виміри доброчесності» поділились своїми враженнями

Восени 2021 року Аспен Інститут Київ провів перший семінар «Виміри доброчесності» в рамках проєкту «Доброчесність та врядування». Подія зібрала публічних службовців, представників академічних установ, неурядових та міжнародних організацій, медіа спільноти, експертів у сфері запобігання та протидії корупції, які брали участь у модерованих діалогах, аналізуючи концепцію доброчесності та шукаючи шляхи розбудови культури доброчесності в Україні.

Говорячи про свої враження, учасники відмітили важливу перевагу Аспен-семінарів: вони збирають за одним столом лідерів з різних сфер. В довірливій атмосфері модерованого діалогу лідери часто відкриваються зовсім з іншої сторони:

«Цього року мені дуже хотілося потрапити на Аспен-семінар. І ось це сталося! Побачивши список учасників: судді Верховного суду, заступниці міністрів, представники Офісу Генерального прокурора, НАЗК, НАБУ, мені стало надзвичайно цікаво, як ми будемо спілкуватися. Адже у повсякденному житті у них з журналістами не дуже складається комунікація. Першого ж дня зрозуміла, що була в полоні своїх стереотипів. Дякую Аспену, що розбив їх, і я побачила абсолютно відкритих, готових до спілкування, розумних людей», — зазначає Світлана Остапа, голова Наглядової ради та заступниця шеф-редактора порталу АТ «НСТУ», портал «Детектор медіа».

Мені було би важко уявити обставини, за яких НАБУ, НАЗК, ГПУ, ВСУ, САП, ВАКС, МВС, Мінвєт, Мінреінтеграції, МОЗ, НСЗУ, журналісти, освітяни, правники та науковці можуть опинитись за одним столом та 5 днів обговорювати Кельзена, Руссо та Гоббса. Тим більше, як всі ці люди писатимуть віршований сценарій Антигони та з першими променями сонця зніматимуть сюжети для динамічності. Ми всі навряд ми всі колись станемо близькими, мов шкільні друзі, але це так несподівано зустріти у дорослому житті тих, з ким можна щиро ділитися собою та брати навзаєм частинку когось, — говорить Інна Драганчук, заступниця міністра Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

 

На семінарах взаємодіють різні лідери, які б, можливо, не мали змоги перетнутись у повсякденному житті. Це допомагає побачити проблему через ширшу оптику, а отже розглянути різні сторони одного питання:

Діалоги в Аспен-середовищі найкращий спосіб побачити проблематику в «3D форматі», об’ємно. Адже були репрезентовані думки представників різних професій, особистостей зі своїм унікальним досвідом. Надалі планую написати наукову статтю та розмовляти зі студентами на тему доброчесності, зокрема академічної, — ділиться думками Мар’яна Афанасьєва, професорка кафедри конституційного права НУ «Одеська юридична академія».

«Семінар став унікальним заходом комунікації щодо категорії доброчесності. Досвід професіоналів з різних сфер діяльності в сукупності з гарно підібраним матеріалом та модерацією дозволили всесторонньо осмислити доброчесність в сучасних умовах. Доброчесність на сьогодні стала центральним інструментом для реформування сфер, у яких легітимність прийняття рішень значною мірою грунтується, зокрема, і на характеристиках особистості службовця. Варто розвивати дослідження доброчесності як багатоаспектного явища з метою надання їй конкретизації, а процедурам її застосування належної визначеності», підкреслює Дмитро Михайленко, суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

Окрім того, Аспен-діалог створює особливі умови, що поглиблюють самоусвідомлення. Спільно шукаючи шляхи розбудови культури доброчесності в Україні, учасники водночас намагалися глибше зрозуміти власні цінності:

У своїй автобіографії Голда Меїр говорить: «Недолік будь-якого службового становища полягає в тому, що людина втрачає міру речей». Семінар «Виміри доброчесності» дав можливість відчути цю міру, глибше осмислити власні цінності, розібратись як вони можуть направляти рішення. Діалог про доброчесність допоміг налаштувати як внутрішній так і зовнішній окомір, помічає Людмила Дараган, державна секретарка у Міністерстві у справах ветеранів України.

Надзвичайно важливо мати можливість іноді видихнути, вимкнути режим «роби-просто-зараз-думати-будемо-потім», зануритися в обговорення світоглядних речей, познайомитися у живому спілкуванні з дуже цікавими людьми, з якими надалі розвиватимеш спільні проєкти, оновити своє бачення світу  і розуміння свого місця у цьому світі. Все це про семінар Аспен, — говорить Сергій Горбачов, освітній омбудсмен.

Нові знайомства на семінарах, а також взаємодія різних лідерів приводять не тільки до теоретичного пошуку, а й подальшого практичного застосування результатів обговорення:

Аспен-семінар це не про звичайний тренінг з лекціями. Це про пошук нових сенсів, обмін досвідом та нові професійні знайомства. За результатами дискусій на семінарі планую підготувати стратегію поширення культури доброчесності в органах влади через уповноважених з питань запобігання та виявлення корупції, а також керівників організацій як публічного так і приватного секторів, — сказав Сергій Деркач, керівник департаменту НАЗК.

Звісно, ми не знайшли чудодійного рецепту з розв’язання усіх питань доброчесності. Але ми розглянули їх з різних сторін, з різних точок зору та ролей. Дискусія на тему доброчесності, яка відбувається між лідерами з різних галузей, дає можливість втілювати та поширювати практику доброчесного врядування у всі сфери життєдіяльності суспільства. Вірю, що такий діалог є запуском незворотніх процесів доброчесного врядування, підкреслив Олександр Данилюк, старший ординатор операційно-перев’язувального відділення медичної роти 128-ї гірсько-піхотної Закарпатської бригади та керівник експертної групи з питань розвитку екстреної допомоги МОЗ України.

Проєкт «Доброчесність та врядування» реалізується за підтримки National Endowment for Democracy.

X