Сукупність різних поглядів, досвід осмислення власних цінностей та спільний пошук шляхів розбудови культури доброчесності в Україні: учасники семінару «Виміри доброчесності» поділились своїми враженнями
Восени 2021 року Аспен Інститут Київ провів перший семінар «Виміри доброчесності» в рамках проєкту «Доброчесність та врядування». Подія зібрала публічних службовців, представників академічних установ, неурядових та міжнародних організацій, медіа спільноти, експертів у сфері запобігання та протидії корупції, які брали участь у модерованих діалогах, аналізуючи концепцію доброчесності та шукаючи шляхи розбудови культури доброчесності в Україні.
Говорячи про свої враження, учасники відмітили важливу перевагу Аспен-семінарів: вони збирають за одним столом лідерів з різних сфер. В довірливій атмосфері модерованого діалогу лідери часто відкриваються зовсім з іншої сторони:
«Цього року мені дуже хотілося потрапити на Аспен-семінар. І ось це сталося! Побачивши список учасників: судді Верховного суду, заступниці міністрів, представники Офісу Генерального прокурора, НАЗК, НАБУ, мені стало надзвичайно цікаво, як ми будемо спілкуватися. Адже у повсякденному житті у них з журналістами не дуже складається комунікація. Першого ж дня зрозуміла, що була в полоні своїх стереотипів. Дякую Аспену, що розбив їх, і я побачила абсолютно відкритих, готових до спілкування, розумних людей», — зазначає Світлана Остапа, голова Наглядової ради та заступниця шеф-редактора порталу АТ «НСТУ», портал «Детектор медіа».
— Мені було би важко уявити обставини, за яких НАБУ, НАЗК, ГПУ, ВСУ, САП, ВАКС, МВС, Мінвєт, Мінреінтеграції, МОЗ, НСЗУ, журналісти, освітяни, правники та науковці можуть опинитись за одним столом та 5 днів обговорювати Кельзена, Руссо та Гоббса. Тим більше, як всі ці люди писатимуть віршований сценарій Антигони та з першими променями сонця зніматимуть сюжети для динамічності. Ми всі навряд ми всі колись станемо близькими, мов шкільні друзі, але це так несподівано — зустріти у дорослому житті тих, з ким можна щиро ділитися собою та брати навзаєм частинку когось, — говорить Інна Драганчук, заступниця міністра Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
На семінарах взаємодіють різні лідери, які б, можливо, не мали змоги перетнутись у повсякденному житті. Це допомагає побачити проблему через ширшу оптику, а отже — розглянути різні сторони одного питання:
— Діалоги в Аспен-середовищі — найкращий спосіб побачити проблематику в «3D форматі», об’ємно. Адже були репрезентовані думки представників різних професій, особистостей зі своїм унікальним досвідом. Надалі планую написати наукову статтю та розмовляти зі студентами на тему доброчесності, зокрема академічної, — ділиться думками Мар’яна Афанасьєва, професорка кафедри конституційного права НУ «Одеська юридична академія».
«Семінар став унікальним заходом комунікації щодо категорії доброчесності. Досвід професіоналів з різних сфер діяльності в сукупності з гарно підібраним матеріалом та модерацією дозволили всесторонньо осмислити доброчесність в сучасних умовах. Доброчесність на сьогодні стала центральним інструментом для реформування сфер, у яких легітимність прийняття рішень значною мірою грунтується, зокрема, і на характеристиках особистості службовця. Варто розвивати дослідження доброчесності як багатоаспектного явища з метою надання їй конкретизації, а процедурам її застосування належної визначеності», — підкреслює Дмитро Михайленко, суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Окрім того, Аспен-діалог створює особливі умови, що поглиблюють самоусвідомлення. Спільно шукаючи шляхи розбудови культури доброчесності в Україні, учасники водночас намагалися глибше зрозуміти власні цінності:
— У своїй автобіографії Голда Меїр говорить: «Недолік будь-якого службового становища полягає в тому, що людина втрачає міру речей». Семінар «Виміри доброчесності» дав можливість відчути цю міру, глибше осмислити власні цінності, розібратись як вони можуть направляти рішення. Діалог про доброчесність допоміг налаштувати як внутрішній так і зовнішній окомір, — помічає Людмила Дараган, державна секретарка у Міністерстві у справах ветеранів України.
— Надзвичайно важливо мати можливість іноді видихнути, вимкнути режим «роби-просто-зараз-думати-будемо-потім», зануритися в обговорення світоглядних речей, познайомитися у живому спілкуванні з дуже цікавими людьми, з якими надалі розвиватимеш спільні проєкти, оновити своє бачення світу і розуміння свого місця у цьому світі. Все це про семінар Аспен, — говорить Сергій Горбачов, освітній омбудсмен.
Нові знайомства на семінарах, а також взаємодія різних лідерів приводять не тільки до теоретичного пошуку, а й подальшого практичного застосування результатів обговорення:
— Аспен-семінар — це не про звичайний тренінг з лекціями. Це про пошук нових сенсів, обмін досвідом та нові професійні знайомства. За результатами дискусій на семінарі планую підготувати стратегію поширення культури доброчесності в органах влади через уповноважених з питань запобігання та виявлення корупції, а також керівників організацій як публічного так і приватного секторів, — сказав Сергій Деркач, керівник департаменту НАЗК.
— Звісно, ми не знайшли чудодійного рецепту з розв’язання усіх питань доброчесності. Але ми розглянули їх з різних сторін, з різних точок зору та ролей. Дискусія на тему доброчесності, яка відбувається між лідерами з різних галузей, дає можливість втілювати та поширювати практику доброчесного врядування у всі сфери життєдіяльності суспільства. Вірю, що такий діалог є запуском незворотніх процесів доброчесного врядування, — підкреслив Олександр Данилюк, старший ординатор операційно-перев’язувального відділення медичної роти 128-ї гірсько-піхотної Закарпатської бригади та керівник експертної групи з питань розвитку екстреної допомоги МОЗ України.
Проєкт «Доброчесність та врядування» реалізується за підтримки National Endowment for Democracy.