fbpx

Безпека, справедливість, щастя: Володимир Єрмоленко розповів про три концепції суспільного договору

Аспен Інститут Київ за ініціативи Ради Спільноти розпочав  проєкт, присвячений обговоренню нового українського суспільного договору.  В межах проєкту Інститут провів три семінари та дискусію. Під час дискусії  український філософ, письменник, журналіст Володимир Єрмоленко розповів про три головні концепції суспільної угоди та їх вияв на прикладах окремих суспільств.

У чому особливості трьох головних концепцій суспільної угоди 

Головнии історичними фундаторами концепції суспільної угоди вважаються Томас Гоббс, Джон Локк та Жан-Жак Руссо. Вони жили в різні часи та в різних контекстах, що зумовило різницю в підходах та акцентах.

  • Життя Томаса Гоббса припадає на середину 17-го століття. Це страшні часи, спочатку 30-літньої війни, і далі — громадянської війни в Британії. Тому головною ідеєю суспільного договору є безпека: має утворитися така держава, яка гарантуватиме безпеку для всіх. Тобто це безпекова, поліцейська концепція держави. 
  • Концепція Джона Локка, з’являється після Славної революції в Англії і знаменує абсолютно іншу епоху в історії Європи. Головною ідеєю тут стає обов’язок держави опікуватися не тільки безпекою, але й справедливістю, виступати арбітром в ситуації, коли люди не можуть порозумітися між собою. У цьому випадку ми маємо справу з судовою концепцією держави і суспільної угоди.
  • Третя концепція з’являється у Жан-Жака Руссо у середині 18-го століття. Головною ідеєю тут є те, що держава має повертати до стану щастя, який люди мали ще до народження суспільства і держави. Цю концепцію можна назвати евдемоністичною. 

Яке поєднання концепцій суспільної угоди найкраще підійде Україні

За словами Володимира Єрмоленка, Радянський Союз імітував суспільний договір, поєднуючи концепції поліцейської та евдемоністичної держав. Тобто громадянин отримував щастя через примус. Сучасна російська держава продовжує цей шлях. Вона переконує своїх громадян, що вони в небезпеці, і ця держава — єдина, хто може їх захистити.

— Українська традиція дуже різниться. В ній тема безпеки та щастя розводяться. Зокрема, цим ми завдячуємо ідеям Григорія Сковороди, де однією з головних є ідея зв’язку щастя з виконанням свого особистого призначення, сродної праці. Тобто щастя в нашій традиції максимально індивідуальне та децентралізоване, — розповів Володимир Єрмоленко. 

Водночас, у нашій традиції існує проблема невкоріненості ідеї справедливості. Свобода передбачає побудову інституцій, які цю справедливість забезпечують — це важлива складова ліберальної традиції. 

Володимир Єрмоленко також поділився своїми роздумами про майбутнє суспільного договору України: 

У майбутньому суспільному договорі Україна має ставити великий акцент на безпеку. Адже загроза війни з північним сусідом не зникне ще багато років. Другим елементом має стати сфера справедливості з реформою судової влади і правоохоронних органів. Водночас, елемент щастя та самореалізації має бути максимально сковородинським та індивідуальним.

Програма «Доброчесність і врядування» реалізується за підтримки гранту від  National Endowment for Democracy.

X