fbpx

Філософ Вахтанґ Кебуладзе: «Усі найважливіші суспільні та політичні продукти людської історії — це продукти нашої спільної уяви»

Аспен Інститут Київ продовжує серію діалогових заходів для обговорення різних аспектів суспільного договору. До них Інститут залучає українських інтелектуалів та лідерів різних сфер нашого суспільства. Крім того, у рамках розвитку проєкту, Інститут підготував збірку есеїв, тексти для якої написали провідні українські мислителі. 

24 січня пройшло публічне обговорення «Суспільний договір в Україні: Quo vadis?». Спікери дослідили як філософський аспект суспільного договору, так і більш практичні та методологічні питання. 

 Дивитися запис події

Метафоричність концепції суспільної угоди

Вахтанґ Кебуладзе, філософ, публіцист, перекладач та професор КНУ ім. Т.Г Шевченка, розповів, що до повномасштабного вторгнення Росії в Україну сприймав концепцію суспільної угоди радше як метафору.

«Для мене це метафора, яка позначає не так конкретні події в історії людства, а певний тривалий, сталий процес. Деякі фрагменти цього процесу втілюються в текстах, наприклад, Локка і Гобса. Або ж, як відбулося в США, де деякі фрагменти з текстів Локка були запозичені у Конституцію Сполучених Штатів». 

Але філософ уточнює, що зараз усі процеси в державі відбуваються швидше, зокрема через Майдан, початок повномасштабного вторгнення Росії. Складається відчуття, що це ті моменти розвитку людства та європейської цивілізації, коли може бути укладена суспільна угода. 

«Суспільна угода може мати три варіанти: ліберальний, консервативний і та що тяжіє до тоталітаризму. І нашому суспільству обирати, який шлях для нас буде більш прийнятний».

Суспільна уява у формуванні суспільного договору

Що стосується нормативності та регулятивності суспільного договору, Вахтанґ  Кебуладзе зазначив, що найбільше йому пасує концепція суспільної уяви: 

«Всі найважливіші продукти людської історії   суспільні та політичні – це продукти нашої спільної уяви. Я є прихильником конструктивізму в історичному пізнанні і відсилаю до твору Бенедикта Андерсона «Уявлені спільноти». Насамперед, він говорить про успішні політичні нації: західно-європейські, американську, як про продукти суспільної уяви. Наша спільна уява може споруджувати дуже важливі конструкти і реальні політичні утворення. Як працюватиме наша уява – як українців, так і всього цивілізованого людства — від цього залежить наше майбуття». 

Після початку повномасштабного вторгнення Вахтанґ Кебуладзе активно займається волонтерською діяльністю. Тому у контексті суспільної уяви філософ розповів про одну зі своїх поїздок на деокуповані території:

«Коли я був в Ізюмі після деокупації, я побачив розстріляний мурал зі словами з пісні «Imagine» Джона Ленона. Суть цього розстріляного муралу з Леноном я б описав «Уявіть світ без Росії». Ми можемо це уявити сьогодні? Якщо ми це спробуємо уявити і потім втілити в наших реальних діях продукцію нашої уяви – можливо, це і є певне рішення».

X