fbpx

Історик Ярослав Грицак: «Суспільний договір полягає у тому, що суспільство має ті інституції, які готове терпіти чи витримувати»

Аспен Інститут Київ продовжує серію діалогових заходів для обговорення різних аспектів суспільного договору. До них Інститут залучає українських інтелектуалів та лідерів різних сфер нашого суспільства. Крім того, у рамках розвитку проєкту, Інститут підготував збірку есеїв, тексти для якої написали провідні українські мислителі. 

24 січня відбулося публічне обговорення «Суспільний договір в Україні: Quo vadis?». Спікери дослідили як філософський аспект суспільного договору, так і більш практичні та методологічні питання. Наприклад, як віднаходити суспільну угоду і в яких діях це має проявитися.

Інституційна довіра як основа суспільного договору 

Ярослав Грицак, історик, публічний інтелектуал та професор УКУ, розповів про довіру до державних інституцій, яка виникла в українському суспільстві під час повномасштабного вторгнення Росії. А також — шляхи її збереження. 

«Ми говоримо тільки про певні метафори. Навіть якщо ми живемо метафорою медового місяця, то розуміємо, що медовий місяць розтягнути не можна, його треба перетягнути в стабільний шлюб. Довіра виникла в результаті війни, тому що і суспільство, і держава працюють тепер на виживання та безпеку. Чи вдасться цій довірі утриматися – я не знаю, але ми маємо зробити все, щоб це відбулося – потрібні інституції, які за цю довіру відповідатимуть». 

Роль обʼєднання зусиль реформаторів та інтелектуалів для розвитку країни

Ярослав Грицак вважає, що у рамках нового суспільного договору має зникнути «тінь» публічних інституцій. Всі вони повинні діяти у «світлі», користуючись довірою громадян та всіляко підтримуючи її. Іншими словами — мають з’явитися такі інституції, які суспільство готове терпіти чи витримувати. 

«Для закріплення такої довіри має з’явитися та прийти до влади зі своїм політичним проєктом змотивована група людей, яка перезапустить країну через створення нових правил гри і нових інституцій». 

Пан Ярослав також додає, що завдання інтелектуалів підтримати цей проєкт та допомогти у його розробці.

X