fbpx

Наталія Яресько на щорічному Бухарестському форумі: «Питання про те, що відбуватиметься з Росією, має бути другорядним у порівнянні з доведенням її до військової поразки»

Під час панельної дискусії на щорічному Бухарестському форумі Наталія Яресько, голова Наглядової ради Аспен Інституту Київ та міністр фінансів України (2014 — 2016) підкреслила, що єдиним рішенням для досягнення миру є перемога над російською армією. Також вона наголосила на важливості підтримки України.

29-30 листопада відбувся щорічний Бухарестський форум у Румунії. Форум є платформою для дискусій, які спрямовані на обговорення актуальних питань і вирішення складних проблем все більш динамічних та нестабільних регіонального та міжнародного контекстів. Захід організували Аспен Інститут Румунія та German Marshall Fund. Аспен Інститут Київ долучився до події як інституційний партнер.

Десять принципів довготривалого миру

Говорячи про подальшу перспективу глобального миру, Наталія нагадала десять принципів, які президент України Володимир Зеленський описав на зустрічі G20. Серед них: ядерна безпека, продовольча безпека, енергетична безпека, звільнення полонених і депортованих, відновлення українських кордонів, виведення російських військ з території України, правосуддя, захист навколишнього середовища, запобігання майбутній ескалації, підтвердження закінчення війни.

— Для миру потрібна військова поразка Росії. Інакше бути не може. Припинення вогню – це не мир. У нас було припинення вогню протягом восьми років, але це призвело до подальшого повномасштабного вторгнення. Ніякі документи не можуть бути підписані, ніякі домовленості не можуть бути досягнуті, поки не буде ознак, що свідчитимуть про дотримання цих 10-ти принципів. Немає і не може бути довіри до Росії, яка незаконно і неспровоковано здійснила військове вторгнення на територію суверенної держави і використала понад 16 тисяч ракет проти цивільної інфраструктури.

Мирна угода не полегшить страждань, якщо хоч частина українського населення залишиться під російською окупацією

Жодна мирна угода не працюватиме, поки хоч якась частина української території перебуває під російською окупацією. Росіяни, куди б вони не прийшли, руйнують кожне українське місто. Під час окупації росіяни катували та вбивали мирне українське населення і вони продовжують це робити. А ще понад 2 мільйони українців були незаконно депортовані до Росії зі своїх домівок, серед них понад 200 тисяч дітей, яких у нас викрали.

— Пам’ятайте, що в кожному звільненому місті ми бачили колосальне зло і розруху, а також тортури, які відбувалися в окупації. Це спроба вчинити геноцид та знищити українців.

Пані Наталія наголосила, що європейські демократичні країни в усьому світі мають і надалі підтримувати Україну: 

— Європейці не можуть відмовитися від підтримки України. Вони не можуть дозволити собі дивитися, як знищують європейську націю. Ми бачили подібні приклади раніше в історії, але відреагували надто пізно. Тепер нам потрібно зробити все можливе, щоб Росія потерпіла військову поразку. Багато українців роблять чималий внесок у захист миру та свободи Європи: чи то на передовій, чи коли мерзнуть у квартирах без опалення та світла.

Наталія Яресько підкреслила, що підтримка України зараз означає надання їй більшої кількості зброї, посилення протиповітряної оборони, сприяння підтримуванню критично важливих державних послуг і допомогу у відновленні влади по всій країні.

Питання про те, що буде з Росією, має бути другорядним у порівнянні з доведенням її до військової поразки

Пані Яресько була в Білому домі у США, коли розпався Радянський Союз. Вона сказала, що адміністрація Джорджа Буша в той час була страшенно стурбована цією подією та тим, що станеться з радянською ядерною зброєю. Однак світ із цим впорався:

— Я думаю, що те, що станеться з Росією, значною мірою залежатиме від того, як ми, як демократичні країни, будемо підтримувати Україну, зміцнювати регіон та НАТО. Це і допоможе визначити, чи буде Росія імперіалістичною та мілітаристською державою, чи ні. 

Голова Наглядової ради Аспен Інституту Київ закликала усіх, хто підтримує Україну, не орієнтуватися на те, що станеться в Росії. Це має бути чимось другорядне щодо військової поразки, яка є першочерговою.

— Нам потрібно зосередитися на тому, скільки людей гине, і як: росіяни атакують цивільну інфраструктуру та мирних жителів. Це те, що ми маємо зробити як демократії не лише для України, але й для майбутнього демократії в глобальному масштабі.

X