fbpx

Видавець Олександр Савчук розповів як читати тексти Сковороди, щоб краще їх зрозуміти

Видавець Олександр Савчук був одним з учасників серії дискусій “Ідеї Сковороди в нашій сучасності”, яку Аспен Інститут Київ провів у Полтаві. Пан Олександр поділився порадами як читати та розуміти тексти Григорія Сковороди. 

 Дивитися запис події

Читати Григорія Сковороду варто в оригіналі

Олександр Савчук у 2016 році видав «Повну академічну збірку творів» Григорія Сковороди. На думку видавця, читати тексти Григорія Савича варто в оригіналі:

— Це настільки поетичні тексти, що як у вірші не можна викинути слово з рядка, так і з них. Зважаючи на синтаксис Григорія Сковороди, те як він в’яже слова, як висловлює думку, адаптація його текстів буде перекладом. 

Як підготуватися до прочитання творів Сковороди

Читання Сковороди, на думку Олександра Савчука, потребує певної підготовки. Варто знати Старий та Новий Заповіти, творчість античних авторів, звертатись до коментарів, які відсилають до пояснення цитат, алюзій чи метафор. При цьому, певні нюанси все одно залишаться незрозумілими:

— Інколи нам складно зрозуміти 19-те століття, не говорячи про 18-те. Тим більше, Сковорода часто не вкладається у старо-українську барокову літературу. Він — інший. 

Вдумливе читання текстів з “провідником” дозволяє сприймати їх, не зважаючи на зовнішній образ Сковороди 

Пан Олександр мріє, щоб у школах або паралельно до традиційної освіти проводилося повільне читання основних текстів абзац за абзацом, з “провідником”. 

— По-перше, у тебе є поряд людина, яка може пояснити багато речей — певні відсилки, образи. По-друге, це радість розуміння, яка з’являється. Фактично, це можна порівняти з преображенням. Для тебе Сковорода, весь цей зовнішній образ, вся мішура зникають. Можливо, важливіше не транслювати на одній лекції в університетах знання про Сковороду, а ці 1,5 — 2 години витратити на мінімальний вдумливий аналіз кількох сторінок тексту. 

Аспен Інститут Київ провів у Полтаві серію дискусій “Ідеї Сковороди у нашій сучасності” у грудні минулого року. Цей захід — спосіб реалізації однієї зі складових місії Інституту — обміну ідеями заради позитивного суспільного впливу. Захід пройшов за ініціативи та у партнерстві з Полтавською ОВА. 

 

X