fbpx

Український історик та публічний інтелектуал Ярослав Грицак: “Стратегія України — залишити історію позаду та почати нову сторінку”

 

Ярослав Грицак – український історик, громадський діяч, професор Українського католицького університету. Пан Грицак пояснив важливість подолання історії для України. Також він зупинився на різниці між Україною та Росією в способі мислення та політичних традиціях.

«Ми хочемо залишити історію позаду»

Ярослав Грицак живе у Львів. Він розповів, що це місто має різноманіття культур: українську, польську, єврейську, вірменську та німецьку. Іноді Львів порівнюють із Сараєво. Особливо це розмаїття міста сягає корінням у польсько-український конфлікт 17 століття. Ймовірно, цей конфлікт був чимось схожим на французько-німецький чи польсько-німецький. Але, на щастя, це дуже гарний приклад і, мабуть, найкращий за досягненнями того, що цей конфлікт вдалося врегулювати.

— Ми нарешті помирилися з поляками і на це пішло, мабуть, 30 років. Відбулося своєрідне примирення. Тепер ви можете чітко побачити рівень підтримки з точки зору мобільності, економіки та іншого, який надає Польща, що було б неможливим приблизно 30-40 років тому. Це те, що ми намагаємося зробити. Ми дуже хочемо подолати історію, як це зробили німці. Ми хочемо залишити історію позаду.

Пан Грицак додав, що важливо перестати бачити Україну виключно в тіні російської історії. На його думку, це неполіткоректно та історично неправильно.

«Історична правда – одна з перших жертв війни»

Ярослав Грицак зазначив, що головна відмінність між Росією та Україною полягає в політичній традиції.

— Це спосіб, за допомогою якого ми змогли створити якусь громадянську організацію, інституції та стійкість. Усі ці речі глибоко увійшли в історію. Це пояснюється тим, що у нас інша історія.

Він також зазначив, що історична правда є однією з перших жертв війни:

— Усі заяви Путіна про  Україну мають історичний характер. Вони не мають жодного сенсу, але в основному йдеться про історію. Росія думає лише про минулу історію. А Путін мислить як імперіаліст 19-го століття.

X