Відгуки учасників програми “Дезінформація та роль інфлюенсерів у соціальних медіа під час криз, конфліктів та війни” від Аспен Інституту Німеччина
Рік спільної роботи, 2 навчальних тури та 2 онлайн-воркшопи: 6-8 грудня 2023 року відбувся завершальний етап програми “Дезінформація та роль інфлюенсерів у соціальних медіа під час криз, конфліктів та війни”.
Проєкт ініціював Аспен Інститут Німеччина за підтримки Аспен Інституту Київ, Аспен Інституту Центральна Європа та Аспен Інституту Румунія.
Інфлюенсери відіграють важливу роль в інформаційному середовищі. З актуалізацією споживання новин через соціальні мережі лідери думок фактично стали альтернативою традиційних медіа завдяки потребі та довірі власних підписників. Водночас для демократичних суспільств існує серйозна загроза – поширення завідомо неправдивої інформації, внаслідок чого інформаційна екосистема потребує колективної взаємодії інфлюенсерів та соціуму у боротьбі з нею. Це особливо актуально для України, проти якої Росія вже 10 років застосовує дезінформацію, як зброю.
Саме тому в рамках цього проєкту учасники з різних країн ділились досвідом у сфері боротьби з дезінформацією і мовою ворожнечі. Важливим етапом програми також була робота над створенням рекомендацій, які будуть представлені розробникам політик, платформам соціальних медіа та громадським організаціям задля розбудови безпечного інформаційного середовища у світі.
Аспен Інститут Київ номінував шістьох учасників, деякі з яких поділились своїми враженнями від участі у програмі та думками про отримані напрацювання.
Анна Данильчук:
Проект «Дезінформація та роль інфлюенсерів у соціальних медіа під час криз, конфліктів та війн» обʼєднав представників різних соціальних мереж, що працюють у абсолютно різних сферах та країнах, і водночас хочуть бути суспільно корисними. В час війн і криз соціальні мережі виконують не лише розважальну функцію, але й стають полем справжньої інформаційної боротьби. Проект дозволив нам поділитися власним досвідом та проблемами, отримати відповіді на складні й неочевидні питання, а головне – обʼєднатися у спільноту, яка завжди готова допомогти.
Анастасія Іванічева:
Під час того, як відбувалась одна із зустрічей у межах програми в Берліні, в Україні сталася трагедія на Каховській ГЕС. Я з Херсону, це моя рідна земля, моя Батьківщина, тому я з початку повномасштабного вторгнення дуже дотична до життя регіону під час окупації, деокупації і наразі. Я побачила, як управління інформацією та донесення чесних сенсів може впливати на людей і їх підтримку, наскільки сильно моя історія мала вплив на збір донатів, як інформація розповсюджувалася по всіх каналах комунікації та як вона впливала на людей. Зробила висновок, що наше завдання — максимально чесно через особисті історії та приклади транслювати у діалозі інформацію, адже дезінформація, з якою працюють наші вороги, також має певний вплив і формує уявлення європейської спільноти про те, що відбувається в Україні.
Юлія Тимошенко:
На мою думку, програми, що допомагають інфлюенсерам, уряду та спільноті взаємодіяти більше, неймовірно важливі. Як ми обговорювали під час програми: ті, хто хоче використовувати вплив людей у соціальних мережах задля досягнення поганих цілей, вже це роблять. Саме так з’являється дезінформація, пропаганда тощо. Для нас як інфлюенсерів, мабуть, програма була надважливою, щоб ще раз переконатись у тому, який вплив ми маємо. Але не лише його, а й відповідальність перед суспільством, своєю аудиторією та собою перш за все: перевіряти інформацію, яку ми поширюємо, розуміти як те чи інше висловлювання може вплинути на суспільство чи, наприклад, якщо у твоїй країні триває війна, то як воно може зашкодити.
Юлія Янчар:
Піврічний курс від Аспен Інституту Німеччина показав масштаби поширення дезінформації та реальну ситуацію обізнаності урядів країн як східної, так і західної Європи щодо російської пропаганди. Програма принесла подвійну користь, адже була нагода не лише дізнатись більше про механізми протистояння, але й поділитись власним медійним досвідом, розповісти про факт-чекінг та поширення інформації на широку аудиторію.
Ірина Палько:
На мій погляд, тематика пропаганди та дезінформації надзвичайно актуальна зараз, особливо під час війни. Сподобалося те, що цей семінар включав практичну частину, адже ми розробляли посібник рекомендацій з питань, що робити у ситуаціях дезінформації і як реагувати, коли на тебе як на лідера думок є такий вплив. Також важливо те, що учасники були з різних країн. Можна було почути їхні думки та відчути підтримку України.