Відродження бізнесу: роль держави, підприємців та громадянського суспільства — День Ідей в Одесі
Український бізнес нині переживає часи викликів та випробувань. Після початку повномасштабного вторгнення роль підприємців стала особливо відчутною у підтримці стійкості держави — сотні тисяч гривень інвестицій, допомога військовослужбовцям та постраждалим внаслідок військової агресії. Як основа розвитку держави підприємці продемонстрували свою ефективність і дієвість. Проте, уже зараз український бізнес має замислюватися над взаємодією з іншими агентами — державою та громадянським суспільством — щоби досягти максимально можливого розвитку для себе та для країни.
Про це йшла мова під час Дня Ідей, який відбувся 22 липня у Одесі як продовження Фестивалю Ідей — великого заходу, що з 2017 року проводився Аспен Інститутом Київ та Імпакт Хабом Одеса в особі його співзасновника Єгора Гребеннікова.
Ірина Горова (СЕО і власниця POMITNI).
Ринок креативних індустрій дуже швидко розвивається. Щоб його зберігати в такому стані, нам потрібна нормальна інфраструктура. Тільки вона допоможе рости й прогресувати далі. Так, для ефективної взаємодії музичного бізнесу та держави необхідні спеціальні спілки та асоціації. Адже зараз немає релевантного інструменту для дискусій. Також в Україні відсутня база музикантів та авторів, і це дуже незручно.
Кирило Криволап (директор Центру економічного відновлення).
Є три напрямки для відродження економіки України, над якими потрібно працювати. Перший — створення сприятливого бізнес-середовища. У цьому ж контексті треба проводити адекватну промислову політику та позбавлятись від штучних бар’єрів. Другий напрямок — розвиток регіональної спроможності. Дуже багато залежить від ініціатив на місцях. Третій напрямок — євроінтеграція. Для цього потрібно мати компетентних юристів та досвідчених переговорників.
Дмитро Стрижов (засновник охоронного холдингу «SHERIFF»).
Українському бізнесу, серед усього іншого, потрібна ефективна робота правоохоронної системи. Перш за все, потрібно змінити ставлення до бізнесу. Замість того, щоб розглядати його як легку наживу, ми повинні сприяти об’єднанню підприємців та просувати інститут лобіювання. Я вірю, що реальні зміни будуть, коли ми зможемо зламати систему старих еліт. Шлях до покращення правоохоронної системи може бути складним, але зусилля, витрачені на здійснення реформ, у результаті принесуть справедливе, дієве та сильне суспільство.
Олексій Соболев (заступник міністра економіки України).
Економічна безпека лежить в основі нашої екзистенційної безпеки. Для її забезпечення критичну роль відіграє повернення людей з-за кордону. Ми повинні будувати житло, забезпечувати українців робочими місцями, розвивати соціальну інфраструктуру. Ще одним фактором економічної безпеки є інвестиції. Приватний бізнес прийде в Україну, якщо ми зможемо створити для нього вигідне середовище. А це значить, що ми матимемо більше ресурсів для розвитку і процвітання. Внутрішньосекторальне єднання є надзвичайно важливим фактором для забезпечення стабільного росту та захисту від внутрішніх та зовнішніх викликів.
Обговорення модерував директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ Денис Полтавець.