fbpx

Юлія Тичківська. Чи готові ми до відкритого діалогу, який допоможе вирішувати суспільно значущі проблеми?

Розвиток культури діалогу — це не питання одного дня і навіть одного року. Це процес системної трансформації суспільства. Чи готові ми до відкритого діалогу? Безперечно. Чи ефективно ми використовуємо цей інструмент у громадському житті через 30 років незалежності? Не завжди. У цьому контексті немає лише «чорного» чи лише «білого» можна згадати як успішні, так і провальні практики. Але у діалогу є великий потенціал як у інструменту вирішення суспільно значущих проблем та розвитку суспільства доброго життя в Україні.

Важливо розуміти, що діалог неможливий без бажання кожної зі сторін зрозуміти іншу. Необхідно не діяти за принципом «хто голосніше — той і правий», а намагатися почути всі сторони, всіх учасників. Не доводити, що твоя позиція єдина правильна, а разом дійти найефективнішого рішення. Не шукати шпичак в чужому оці, а апелювати виключно до позиції та ідей іншої людини замість її особистих якостей. Якщо дотриматися всіх цих умов, діалог буде ефективним інструментом, якщо ні імітацією скоріше шкідливою, ніж корисною.

Для суспільства дуже важливими є рольові моделі. Якщо ти бачиш, що діалог серед людей, які приймають рішення у своїх сферах, дає результат почнеш впроваджувати цей інструмент у своє життя. Аспен Інститут Київ є платформою для лідерського діалогу. Аналізуючи досвід, який отримують учасники наших семінарів та програм, я впевнено можу сказати, що українські лідери готові до відкритого та чесного обговорення важливих викликів та пошуку відповідей на них. Але зараз для діалогу потрібно створити умови: атмосферу довіри, взаєморозуміння, зрозумілого та загального для всіх ціннісного поля. Це важлива складова діяльності Інституту.

Я не вірю в тези з розряду «ми до чогось не готові» або «ми чогось не розуміємо». Наше суспільство довело, що воно здатне об’єднуватися, приймати рішення та діяти спільно. Тому ефективне використання діалогу це виключно питання системної роботи, вдосконалення відповідних компетенцій та соціальних навичок. Відповідальність за неї лежить на кожному з нас. Expect nothing, blame nobody, do something ось актуальне мотто, на яке нам слід орієнтуватися.

 Коментар Юлії Тичківської був опублікований у №5 журналу Huxley: https://bit.ly/3bcjrAU

X