Модерована бесіда «Ефект вірусу: здоров’я, політика, економіка»
5 березня Аспен Інститут Київ провів модеровану бесіду «Ефект вірусу: здоров’я, політика, економіка», на якій було обговорено медичні та наукові факти про новий вірус, його лікування і профілактику, адміністративні аспекти та комунікаційні особливості боротьби з епідемією, а також наслідки для української та глобальної економіки.
Учасники дискусії застерегли від надмірної паніки стосовно коронавірусу, для якої немає жодних підстав.
Катерина Булавінова, інфекціоніст, медичний експерт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, зазначила, що звичайний грип, до якого вже звикли українці, набагато небезпечніший і призводить до летальних випадків, які кількісно значно переважають кількість потенційно заражених на коронавірус в Україні. Також інфекціоніст порадила не бігти стрімголов до лікарні при виникненні найменших ознак ГРВІ, оскільки це перешкоджає роботі лікарів і створює додаткові умови для зараження різними хворобами. При ознаках хвороби спочатку краще звернутися до лікаря телефоном, не варто самостійно споживати різноманітні антивірусні препарати. Найбільш ефективні методи попередження хвороби – це дуже проста профілактика: регулярно і системно мити руки, провітрювати приміщення, намагатися чітко слідувати порадам лікарів.
Андрій Скіпальський, генеральний директор Директорату громадського здоров’я МОЗ, відзначив, Україна – одна з перших країн, які розробили детальні плани дій на всіх рівнях влади стосовно запобігання і боротьби з епідемією. Ці плани були створені на основі протоколів і алгоритмів ВООЗ. План передбачає різні рівні епідемії й відповідні дії органів влади. Таку готовність у своїх коментарях підтвердив і Олександр Зарицький, директор Обласного центру громадського здоров’я Житомирської облради, який взяв участь у заході. Андрій Скіпальський зауважив, що у країні також створено Урядовий штаб з протидії коронавірусу, діяльність якого є одним із пріоритетів Уряду. Система моніторингу і скринінгу тримає ситуацію з проникненням хвороби під контролем: на даний час всі джерела ризику відомі та відстежуються.
Анастасія Нуржинська, комунікаційний експерт, дослідниця комунікацій для соціальних та поведінкових змін у London School of Economics, наголосила на надзвичайній важливості позитивних наративів стосовно боротьби з конорнавірусом, що не означає заклику приховувати інформацію. За словами експертки, подавати інформацію слід не в негативному ключі, а використовуючи історії успіху та позитивні приклади. Наприклад, фокусуватися не на тому, скільки губернаторів (яких – абсолютна меншість) в Україні відмовилися приймати евакуйованих з Китаю громадян, а на тому, скільки областей готові були розмістити наших туристів. Така позитивна рамка висвітлення епідемії допоможе тверезо сприймати інформацію, раціонально діяти і не вдаватися до панічних настроїв. Також Анастасія порадила медійникам більше надавати слово лікарям і всіляко сприяти дедалі більшому поширенню зваженої медичній інформації.
Модерував бесіду Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Кив.
Дякуємо спікерам, а також учасникам бесіди за змістовні виступи та відкритість до діалогу.
Трансляцію бесіди дивіться на нашій сторінці за посиланням.
***
Бесіду проведено в межах Програми «Добре врядування».
Програма «Добре врядування» розвивається за підтримки гранту від Luminate.