fbpx

Перший онлайн-семінар «(Пере)осмислення суспільного договору України»: шляхи трансформації суспільної угоди та роль суспільства

Аспен Інститут Київ продовжує реалізовувати проєкт, присвячений суспільному договору для України. 10-11 лютого Інститут провів  онлайн-семінар «(Пере)осмислення суспільного договору України». До діалогу долучилися лідери різних сфер: державного управління, бізнесу, юриспруденції, політики, науки, медіа.  

Учасники семінару обговорили явище суспільного договору, його національні особливості та трансформування у сучасній Україні, презентуючи власні роздуми та унікальний лідерський досвід. Зокрема, питання взаємодії суспільства та еліт, юридичне закріплення норм суспільного договору, а також його геополітичний аспект. Крім цього, учасники під час семінару дискутували на основі текстів провідних українських мислителів (Сергій Пролєєв, Вікторія Шамрай, Олеся Островська-Люта, Олег Хома, Володимир Єрмоленко, Вахтанґ Кебуладзе, Ярослав Грицак, Павло Шеремета, Сергій Корсунський, Всеволод Речицький), які були написані спеціально у рамках проєкту Аспен Інституту Київ.

Діалог модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор напряму програми для Спільноти Аспен Інституту Київ. 

Освіта, судочинство чи зміна поколінь: що впливає на оновлення суспільного договору

На семінарі прозвучала думка, що суспільство проходить етапи дорослішання. Зважаючи на цей процес, трансформувати суспільний договір потрібно не лише реакцією на виклики, але й шляхом рефлексії, а також —діалогу. 

Крім того, визначальну роль у розвитку суспільства і нації та формуванні нових лідерів має освіта. Від її якості також напряму залежить безпека країни. Учасники наголосили, що український суспільний договір – “постійний землетрус”, адже система освіти у нашій державі — недосконала.

Українському суспільству потрібно чітко визначатися, якій інституції воно готове довіряти, зокрема — у контексті забезпечення дотримання суспільного договору. Відтак, за словами учасників, реформа судової системи теж може стати драйвером позитивних змін у суспільстві.

Перманентний процес чи закріплені правила: сталість та змінність суспільного договору

Учасники семінару висловили думку, що суспільний договір перманентно змінюється, оновлюється, переосмислюється. При цьому, він ніколи не буде ідеальним та таким, що задовольняє усіх. Його оновлення може проходити як органічно (у зв’язку зі зміною поколінь), так і завдяки невеликій ініціативній групі (мислителі, інтелектуали, влада), яка має мандат на впровадження змін у суспільному договорі.

Думки учасників щодо оформлення суспільного договору розділилися. Деякі вважають, що суспільний – не закон, не формальний документ, максимум – декларація, яка не має юридичної сили. Частина учасників розглядає суспільний договір як метафору та прояв суспільної уяви, а інші вважають, що положення суспільного договору мають бути чітко прописані та закріплені юридично, можливо в Основному Законі.

Крім того, на думку учасників, зараз в Україні відбувається трансформація суспільного договору, і каталізатором цього процесу стала повномасштабна російсько-українська війна. Ми маємо усунути з українського суспільного договору радянські та російські наративи. Дорослішання суспільства і зниження інфантилізму також дають Україні шанс на зміну суспільного договору. 

Оновлений суспільний договір України: суспільство має визначитися з формою

Нинішній суспільний договір України учасники назвали неідеальним, проблемним та “кострубатим”; але при цьому він є відображенням нашого суспільства.

Прозвучала думка, що суспільному договору України не вистачало концепту культури політичної участі. Проте це було характерним для нашого суспільства до 24 лютого 2022 року.

Також учасники діалогу наголосили, що після перемоги у війні ми не маємо повернутися до клептократії; цього можна досягти введенням двох правил: прозорості виборів та контролю за діями влади.

Крім цього, в рамках семінару була проведена зустріч з Андрієм Загороднюком, головою правління Центру оборонних стратегій, міністром оборони України (2019-2020). З ним учасники обговорили вплив безпекового сектору на всі сфери функціонування держави і суспільства, а також концепт цивільного контролю над збройними силами.

Проєкт «Суспільний договір для України» реалізується за підтримки NED (National Endowment for Democracy).



X