fbpx

Перший семінар “Про суспільний договір для України”: рефлексія та освіта як основи трансформації соціального контракту

Аспен Інститут Київ продовжує реалізовувати проєкт, присвячений суспільному договору для України. 5 жовтня Інститут провів перший семінар “Про суспільний договір для України” для членів Спільноти та випускників. До діалогу долучилися лідери різних сфер: державного управління, бізнесу, юриспруденції, науки, медіа.  

Обмінюючись унікальним лідерським досвідом, думками та ідеями, учасники семінару обговорили явище суспільного договору та особливості його формування в Україні. Зокрема, що стосується взаємодії суспільства та еліт, основ соціального контракту та його геополітичного виміру. Діалог модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор напряму програми для Спільноти Аспен Інституту Київ. 

Рефлексія, діалог, освіта, толерантність до помилок: як трансформувати суспільний договір

На семінарі прозвучала думка, що будь-яка демократія характеризується внутрішньою динамікою. Суспільство може проходити етапи дорослішання: 

  • Лише виконання розпоряджень від влади, якій делегували управління.
  • Відкриття своєї суб’єктності шляхом дії. 
  • Виникнення у суспільстві питань на кшталт “Чого я хочу?”. 

Зважаючи на цей процес дорослішання, трансформувати суспільний договір потрібно не лише реакцією на реальні виклики, але й шляхом рефлексії. 

Крім того, треба розвивати навичку толерувати помилки навчання, а також — вести діалог. Не менш важливою для розвитку нації та формування нових лідерів є освіта. У цьому контексті важливо розуміти, що природна самоеволюція кожного сприятиме і самоеволюції суспільства в цілому. 

Базові права людини, історична традиція, «генетичний код» — основи суспільного договору

Учасники семінару озвучили ідею відобразити у суспільному договорі базові права людини. Серед них: право вільно прожити життя, отримати освіту, реалізуватися в суспільстві задля власного та спільного блага. Ці засади можуть об’єднати всіх та допомогти уникнути деструктивних конфліктів. 

Крім того, на думку учасників, у формуванні суспільного договору для України важливу роль відіграватимуть особливості нашого «генетичного коду»: підприємливість, готовність захищати свій дім, любов до порядку та краси. Матиме значення й історична традиція, наприклад, довга історія навчання українських еліт у закордонних університетах або впровадження у містах нашої держави Магдебурзького права. 

Геополітичний аспект суспільного договору

Учасники також дослідили геополітичний аспект суспільного договору. Нації, які як і люди теж є нерівними, можна також розглядати як частини великої спільноти. У цьому сенсі Україна має долучитися до європейського суспільного договору. Для цього важливо визначити, що наша держава може дати європейській спільноті зі своєї сторони. 

Основоположними буде і безпековий аспект суспільного договору. Навіть після перемоги у російсько-українській війні наше суспільство стикатиметься з екзистенційною загрозою з боку північного сусіда. Така загроза може бути драйвером економічних, технологчних іновацій та розвитку загалом. 

Проєкт “Суспільний договір для України” реалізується за підтримки NED (National Endowment for Democracy)

X