fbpx

Підсумки онлайн-конференції “Місцевий бізнес в умовах коронакризи: можливості та підтримка”

27-29 липня Аспен Інститут Київ у межах Програми “Добре врядування” провів онлайн-конференцію “Місцевий бізнес в умовах коронакризи: можливості та підтримка”.

Мета  онлайн-конференції – допомогти представникам малого та середнього бізнесу дізнатися про державні програми підтримки, можливості проектів міжнародної технічної допомоги та міжнародних організацій, а представникам місцевого самоврядування – визначити шляхи спільної дії з місцевим бізнесом для забезпечення добробуту мешканців громад.

“Ми переконані, що підприємці є рушіями змін. Це та сила, що здатна давати результат, змінювати на краще громади, міста та містечка, Україну в цілому. Працюючи упродовж двох років з керівниками ОТГ та з громадами, ми краще зрозуміли виклики, які є на місцях. Тому ви вирішили порушити питання про сталість і можливість розвитку бізнесу у добу пандемії, адже ми розуміємо ті виклики і негаразди, які спричинив карантин і які торкнулися майже кожного підприємця”, – зазначила  виконавча директорка Аспен Інституту Київ Юлія Тичківська у вітальному  слові. 

Програма онлайн-конференції складалася з трьох тематичних блоків:

програми державної підтримки бізнесу (27 липня);

програми та проєкти міжнародних організацій та проєктів технічної допомоги (28 липня);

кращі практики в ОТГ з розвитку підприємництва (29 липня).

Онлайн-зустрічі і панельні дискусії модерували: 

Денис Полтавець – директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ;

Лариса Латипова – голова Наглядової ради Асоціації фондів громад України,  виконавча Директорка ГО “Асоціація випускників” Аспен-Україна.

 

ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ

Ігор Маркевич. Грантова програма Українського фонду старптапів

Ігор Маркевич – керівник програм та проектів Українського дому стартапів.

Український фонд стартапів – це державний фонд, започаткований за ініціативою Кабінету Міністрів України. Місія Фонду – підтримувати інноваційні проекти та допомагати найталановитішим українським підприємцям створювати успішні глобальні компанії.

Український фонд стартапів надає фінансування компаніям на початкових стадіях їхнього розвитку (pre-seed та seed). Фонд фінансує перспективні та інноваційні ідеї технологічних стартапів, які демонструють високий потенціал глобального комерційного успіху.

Під час онлайн-зустрічі, що відбулася у межах конференції “Місцевий бізнес в умовах коронакризи: можливості та підтримка”, Андрій Маркевич розповів про такі аспекти діяльності УФС: 

– Грантова програма УФС: процедура і принципи відбору заявок, тривалість гранту. 

– Акселераційна програма УФС: освітня і консультаційна підтримка стартапів акселераторами, що здобули акредитацію Фонду. 

– Перспективи залучення партнерів та інвесторів у процесі проходження відбору на отримання гранту. 

– Плани щодо підтримки наукоємних підприємств та проектів у межах програми “Eureka”.

– Пріоритети УФС на наступні 5 років.  

Андрій Слабінський. Державна програма “Доступні кредити 5-7-9%”

Андрій Слабінськийкерівник Офісу малого і середнього підприємництва (SMEDO) при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства.

Офіс розвитку малого та середнього підприємництва є постійно діючим консультативно-дорадчим органом при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, що утворений з метою сприяння виконанню завдань, визначених планом заходів з реалізації Стратегії розвитку малого і середнього підприємництва в Україні на період до 2020 року, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 292.

Місія Офісу – формування системи підтримки малого та середнього підприємництва шляхом покращення доступу до інформації, фінансування, розвитку інфраструктури та популяризації культури підприємництва в Україні.

Офіс розвитку малого та середнього підприємництва працює за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проекту FORBIZ та Ініціативи EU4Business.

Андрій Слабінський розповів про державну програму “Доступні кредити 5-7-9%”, а саме:

– Зміни до державної програми “Доступні кредити 5-7-9%” упродовж 2020 р.

– Загальна мета, механізм та цільова аудиторія програми “Доступні кредити 5-7-9%”. 

– Компоненти програми “Доступні кредити 5-7-9%”: інвестиційні кредити, кредит на оборотний капітал, рефінансування.

– Статистика та успішний досвід кредитування у межах програми “Доступні кредити 5-7-9%”.

 

ПРОГРАМИ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ТА ПРОЄКТІВ МІЖНАРОДНОЇ ТЕХНІЧНОЇ ДОПОМОГИ 

Олеся Залуська. Можливості Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”

Олеся Залуська – заступниця керівника Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» сприяє розвитку сильної, диверсифікованої та відкритої економіки України шляхом покращення бізнес-середовища для малих та середніх підприємств, підвищення конкурентоспроможності перспективних секторів економіки та забезпечення українських компаній можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.

У фокусі Програми USAID КЕУ – конкурентоспроможні сектори економіки: ІТ, меблевий, туризм, кіно та креативні індустрії, харчова промисловість, розкриття підприємницького потенціалу жінок та електронна комерція. Також, Програма USAID КЕУ приділяє увагу підтримці урядових ініціатив та стартапів на українському та міжнародних ринках. Ключовим інструментом реалізації Програми USAID КЕУ є грантова програма національного масштабу з бюджетом 12,5 млн. дол. США.

У межах онлайн-конференції “Місцевий бізнес в умовах коронакризи: можливості та підтримка” Олеся Залуська розповіла про такі аспекти роботи Програми USAID КЕУ: 

– Розвиток бізнес-клімату: Школа організацій з розвитку підприємництва, підтримка потрібних для бізнесу законодавчих ініціатив та індекс конкурентоспроможності міст – аналітичний інструмент для проведення оцінки бізнес-клімату в містах, у тому числі ефективності економічного врядування.

– Підтримка стартапів: реалізовані гранти, та інкубатор для стартапів від Програми USAID КЕУ –  eō Business Incubators 

– Можливості для бізнесу у секторах: меблевий, кіно та креативні індустрії, туризм. 

–Підтримка малих та середніх підприємств, власницями та керівницями яких є жінки. 

– Експортні можливості та ініціативи з електронної комерції. 

З презентацією Олесі можна ознайомитися за посиланням.

Людмила Войналович. Програми ЄБРР з підтримки малого і середнього бізнесу

Людмила Войналович – координаторка консалтингових проєктів, Фінансування та розвиток малого та середнього бізнесу, ЄБРР

ЄБРР з 2010 року розвиває напрямок підтримки та розвитку малого та середнього бізнесу. За цей час було підтримано понад 1000 грантових консалтингових проєктів для малого та середнього підприємництва. Проєкти та інші активності частково фінансуються за підтримки донорів – Європейського Союзу, уряду Швеції та уряду США. 

У межах конференції “Місцевий бізнес в умовах коронакризи: можливості та підтримка” Людмила Войналович розповіла про такі активності ЄБРР з підтримки та розвитку малого та середнього бізнесу:

– Гранти на консалтингову підтримку для малого та середнього бізнесу від локальних та закордонних експертів за напрямками: стратегія, маркетинг, операційна ефективність, організаційний розвиток, автоматизація, впровадження систем менеджменту якості, енергоефективність, підготовка до експорту та інші

– Онлайн-платформа для пошуку локальних консультантів https://www.merezha.com.ua/

– Освітні можливості для мікро, малого і середнього бізнесу:

  • Навчальна платформа для бізнесу у період кризи: www.ebrdknowhowacademy.com 
  • Заходи центрів інформаційної підтримки бізнесу в регіонах https://www.bisc.org.ua/

– Розвиток таких секторів, як меблевий, текстиль, агрі, гостинність та туризм. Підтримка креативного мислення для всіх індустрій. Посилення експортного потенціалу.

Дізнатися детальніше про всі програми та слідкувати за новинами зручно на Facebook сторінці https://www.facebook.com/ebrdbasukraine, а питання можна адресувати на knowhowukraine@ebrd.com 

 

КРАЩІ ПРАКТИКИ ПІДТРИМКИ ПІДПРИЄМНИЦТВА В ОТГ 

Панельна дискусія Асоціації ОТГ “Залучення інвестицій та місцевий економічний розвиток в ОТГ”

Валентина Полтавець – виконавча директорка Асоціації ОТГ

Іван Рубський – Баштанський міський голова, Миколаївська область, голова платформи “Економіка та інвестиції” Асоціації ОТГ

Євгеній Шаповалов – експерт з децентралізації, модератор платформи “Економіка та інвестиції” Асоціації ОТГ

Олексій Рябоконь – Пирятинський міський голова, Полтавська область 

Ірина Солдатова – начальник управління економіки Пирятинської міської ради

Асоціація ОТГ як загальноукраїнське об’єднання місцевого самоврядування є недержавною, неполітичною та некомерційною організацією. Організація створена  для поширення найкращих практик  сучасного та інноваційного управління громадами, а також захисту їх законних прав та інтересів. Окрім того, вона покликана забезпечити практичне впровадження реформ та позитивних змін в кожній громаді. Усе це завдяки постійному діалогу та співпраці органів місцевого самоврядування з усіма зацікавленими сторонами, що сприяють проведенню реформи місцевого самоврядування, децентралізації та секторальних реформ.

Секторальна платформа “Економіка та інвестиції”  є консультативно-дорадчим органом Асоціації ОТГ й покликана  забезпечити взаємодію членів Асоціації з усіма зацікавленими сторонами для сприяння гармонійному економічному розвитку ОТГ.

Теми, які розглянули учасники панельної дискусії: 

– Місія Асоціації ОТГ та її програми. 

– Досвід співпраці міських рад та місцевого підприємництва. 

– Досвід залучення інвестицій у ОТГ.

Панельна дискусія Програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) “Кращі практики взаємодії місцевого самоврядування та бізнесу”

Юлія Єсмуханова – заступниця директора програми USAID DOBRE “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність”

Віталій Юрків – спеціаліст з місцевого економічного розвитку програми USAID DOBRE “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність”

Юлія Болгак – заступниця голови Галицинівської ОТГ з питань економічного розвитку та інвестицій, Миколаївська область  

DOBRE – це п’ятирічна програма, яка шляхом надання технічної та фінансової підтримки створює умови у 75 об’єднаних територіальних громадах України  для покращення управління ресурсами, підвищення якості комунальних послуг, стимулювання місцевої економіки та залучення громадян до розбудови своїх громад. Програма DOBRE працює в семи областях України: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. З червня 2020 року, програма поширює свою діяльність ще на три області – Запорізьку, Чернівецьку та Чернігівську – та планує залучити ще 25 громад до програми

Програма фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується Американсько-українсько-польським консорціумом під управлінням міжнародної неурядової організації Глобал Ком’юнітіз.

Учасники панельної дискусії “Кращі практики взаємодії місцевого самоврядування та бізнесу” розглянули такі теми:

– Цілі і напрями роботи програми USAID DOBRE.

– Продукти співпраці USAID DOBRE для громад в частині місцевий економічний розвиток: робоча група ОТГ з місцевого економічного розвитку, економічний профіль громади, програма місцевого економічного розвитку з проектами, впроваджений проект. 

– Цілі проектів з місцевого економічного розвитку: підтримка існуючого бізнесу, сприяння розвитку підприємництва, розвиток трудових ресурсів та професійна орієнтація для молоді, залучення нового бізнесу та інвестицій. 

– Приклади проектів з місцевого економічного розвитку для громад: планування території ОТГ та створення генеральних планів населених пунктів ОТГ,  створення дизайну громадських просторів, створення і розвиток центрів підтримки бізнесу, створення коворкінг-просторів, консультування та створення іфраструктури для розвиток туризму, створення і розвиток кооперативів, покращення інфраструктури фермерських ринків і ярмаркових просторів, створення і підтримка бізнес-інкубаторів, консультування щодо залучення і роботи з інвестором, консультування щодо створення сприятливого для бізнесу регуляторного середовища в громадах. 

– Успішні кейси співпраці USAID DOBRE та Галицинівської ОТГ. 

З презентаціями учасників панельної дискусії можна ознайомитись за посиланнями: презентація 1 і презентація 2

Програма «Добре врядування» розвивається за підтримки гранту від Luminate та National Endowment for Democracy.

X