Питання довіри до суддівського корпусу та невідворотності покарання: Аспен Інститут Київ провів Діалог для правників
Доброчесність українських суддів завжди у фокусі уваги суспільства. Питання довіри до суддів та її забезпечення вже довго залишаються актуальними.
Аспен Інститут Київ провів Діалог “Недовіра до суддів: що з цим робити?” для випускників семінарів “Справедливість, закон і суспільство”. У рамках Діалогу фахівці юридичної галузі обговорили найважливіші аспекти цієї теми в контексті викликів сьогодення.
Виконавча директорка Аспен Інституту Київ Юлія Тичківська наголосила, що обговорення суспільно-важливих тем є необхідним для розуміння проблем, з якими стикається суспільство, і пошуку шляхів їх вирішення.
Основні тези Діалогу:
- Законодавча база, що регламентує роботу суддів, є достатньо ефективною, хоча існують прогалини, які варто виправляти.
- Не лише судді, але й прокурори та адвокати, відіграють важливу роль в процесі здійснення правосуддя. Правова просвіта суспільства – необхідний елемент на шляху розбудови правової держави.
- Для забезпечення ефективної роботи суду потрібний системний підхід: забезпечення якості судових рішень, ефективної роботи правоохоронних органів, а також – формування чітких вимог до суду від суспільства.
- Довіра до суддів є в тих країнах, де є довіра до виконавчої, законодавчої і судової гілок влади.
- Коли іноземці долучені до державних процесів в Україні – це ефективно; це залучення кращих іноземних практик, “погляд зі сторони”, обмін досвідом з досвідченими правниками.
- В Україні має чітко працювати система невідворотності покарання для суддів та державних службовців, що слугуватиме запорукою їх доброчесності.
- Потрібна внутрішня стійкість суддів, щоби жодна сума хабаря не толерувалася ними.
- Судочинство має працювати незалежно, а законодавча база, яка його регулює, не має змінюватися щоразу після зміни влади.
Діалог модерував Роман Кобець, науковий співробітник Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України.
Дякуємо учасникам Діалогу за проактивну позицію та участь в обговоренні!