Третій діалог про доброчесність: лідери обговорили конкурси на посади державної служби категорії «А»

Аспен Інститут Київ як діалогова платформа продовжує залучати лідерів до обговорення питань доброчесності. 31 січня відбувся діалог на тему «Конкурси на зайняття вакантних посад державної служби категорії “А”: забезпечення прозорості і доброчесності».
Захід відбувся в межах проєкту «Доброчесність і врядування», що реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy, а також за підтримки проєкту ЄС EU 4 PAR та Офіс реформ Кабінету Міністрів України.
До обговорення долучились політики, публічні службовці вищого рівня, представники неурядових та міжнародних організацій та бізнес-середовища. Учасники діалогу обмінялись думками щодо ключових проблем у впровадженні конкурсів на посади вищого корпусу державної служби.
Серед проблем, розглянутих на обговоренні:
 • Кадровий голод щодо кваліфікованих кандидатів на найвищі посади держслужби. У середньому конкурс на посаду категорії «А» становить 7 кандидатів на одну посаду. Це означає, що вибір талановитих посадовців є мінімальним.
 • Недовіра українців до відбору на вищі посади держслужби. Зокрема, 39% опитаних вважають, що для вступу на держслужбу необхідно мати особисті зв’язки.
 • Низькі зарплати, анонсовані під час оголошення вакансії (посадовий оклад, а не реальна зп), не мотивують компетентних кандидатів подаватись на конкурси. А всередині державної служби створені умови, коли початково доброчесна людина має опиратись корупційним провокаціям.
 • Конкурсна процедура вимагає від кандидата показової публічності ще до вступу на держслужбу (трансляція співбесіди в youtube, подання декларації сім’ї тощо). Це робить кандидатів незахищеними перед поточним роботодавцем.
 • Невизначеність поняття «доброчесність» та способів її оцінки.
 • Немає чіткої визначеності щодо того, яка саме модель державної служби найкраще відповідає українським реаліям.
Впродовж обговорення учасники запропонували кілька можливих рішень:
 • Має формуватись певний резерв професійних кандидатів на посаду, які б проходили подальші конкурси за спрощеною процедурою. Водночас, ці конкурси б були відкриті і для нових кандидатів.
 • Потрібно вдосконалювати організацію влади: у законодавстві мають бути чітко визначені посадові обов’язки держслужбовців різних рівнів.
 • Оновлювати держслужбу мають фахівці з-поза системи. Можливим рішенням може стати делегування конкурсних відборів на незалежним профільним організаціям.
 • Варто було б створити вищий корпус підготовки до державної служби, відбір кандидатів до якого проходив би на конкурсній основі. Водночас, в подальшому зайняття посади відбувалося б за спрощеною процедурою.
 • Необхідно визначити, яку модель державної служби будує Україна і чого прагне досягти в довгостроковій перспективі.
Модерували захід Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ, та Роман Кобець, кандидат філософських наук, науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди.
X