fbpx

Аспен Інститут Київ провів діалог на тему «Конкурси на зайняття вакантних посад державної служби категорії “А”: забезпечення прозорості і доброчесності»

Аспен Інститут Київ як діалогова платформа продовжує залучати лідерів до обговорення питань доброчесності. 31 січня відбувся діалог на тему «Конкурси на зайняття вакантних посад державної служби категорії “А”: забезпечення прозорості і доброчесності».
Захід відбувся в межах проєкту «Доброчесність і врядування», що реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy, а також за підтримки проєкту ЄС EU 4 PAR та Офіс реформ Кабінету Міністрів України.
До обговорення долучились політики, публічні службовці вищого рівня, представники неурядових та міжнародних організацій та бізнес-середовища. Учасники діалогу обмінялись думками щодо ключових проблем у впровадженні конкурсів на посади вищого корпусу державної служби.
Серед проблем, розглянутих на обговоренні:
  • Кадровий голод щодо кваліфікованих кандидатів на найвищі посади держслужби. У середньому конкурс на посаду категорії «А» становить 7 кандидатів на одну посаду. Це означає, що вибір талановитих посадовців є мінімальним.
  • Недовіра українців до відбору на вищі посади держслужби. Зокрема, 39% опитаних вважають, що для вступу на держслужбу необхідно мати особисті зв’язки.
  • Низькі зарплати, анонсовані під час оголошення вакансії (посадовий оклад, а не реальна зп), не мотивують компетентних кандидатів подаватись на конкурси. А всередині державної служби створені умови, коли початково доброчесна людина має опиратись корупційним провокаціям.
  • Конкурсна процедура вимагає від кандидата показової публічності ще до вступу на держслужбу (трансляція співбесіди в youtube, подання декларації сім’ї тощо). Це робить кандидатів незахищеними перед поточним роботодавцем.
  • Невизначеність поняття «доброчесність» та способів її оцінки.
  • Немає чіткої визначеності щодо того, яка саме модель державної служби найкраще відповідає українським реаліям.
Впродовж обговорення учасники запропонували кілька можливих рішень:
  • Має формуватись певний резерв професійних кандидатів на посаду, які б проходили подальші конкурси за спрощеною процедурою. Водночас, ці конкурси б були відкриті і для нових кандидатів.
  • Потрібно вдосконалювати організацію влади: у законодавстві мають бути чітко визначені посадові обов’язки держслужбовців різних рівнів.
  • Оновлювати держслужбу мають фахівці з-поза системи. Можливим рішенням може стати делегування конкурсних відборів на незалежним профільним організаціям.
  • Варто було б створити вищий корпус підготовки до державної служби, відбір кандидатів до якого проходив би на конкурсній основі. Водночас, в подальшому зайняття посади відбувалося б за спрощеною процедурою.
  • Необхідно визначити, яку модель державної служби будує Україна і чого прагне досягти в довгостроковій перспективі.
Модерували захід Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ, та Роман Кобець, кандидат філософських наук, науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди.
Захід проводиться в межах проєкту «Доброчесність і врядування», що реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy, а також за підтримки проєкту EU4PAR та Офісу реформ КМУ.
X