fbpx

Аспен Інститут Київ провів діалог на тему «Ризики недоброчесності при проведенні медичних іспитів КРОК та ЄДКІ»

23 грудня відбулася діалогова сесія «Ризики недоброчесності при проведенні медичних іспитів КРОК та ЄДКІ». Проведення заходу – спільна ініціатива Національного агентства з питань запобігання корупції та Аспен Інституту Київ в межах проєкту «Доброчесність і врядування».

—  Учасники діалогу обговорили одне з актуальних питань, безпосередньо пов’язаних з доброчесністю освітнього процесу. Адже якісна підготовка фахівців і тим більше медиків є важливою складовою майбутнього розвитку українського суспільства. Йдеться не тільки про подолання прямої корупції в цій сфері, але й кінець кінцем про викривлення мотивації доброчесних молодих людей, спотворення лікарської етики, що має тисячолітню традицію, — зазначає Олена Фоміна, директорка програми «Справедливість, закон і суспільство». 

Як платформа лідерського діалогу Аспен Інститут Київ залучив до обговорення стейкголдерів проблематики: представників Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти та науки України, профільних ВНЗ та установ, Верховної Ради України, антикорупційних органів, медіа, приватних клінік. Це дозволило отримати широкий зріз поглядів на проблематику: краще зрозуміти її корені та рішення, що допоможуть виправити ситуацію.

Нижче наведені кілька тез з обговорення:  

  • Незалежний фільтр, який проходять майбутні лікарі перед отриманням диплому, є дуже важливим для пацієнтів. Таким фільтром може стати екзамен IFOM — міжнародний іспит з основ медицини, що дасть змогу перевіряти знання студентів-медиків за міжнародними стандартами та у випадку позитивного результату отримати сертифікат NBME (Національної ради медичних екзаменаторів США) або ж аналогічний іспит USMLE. Первинною мотивацією тут є безпека та збереження їхніх життів.
  •  Процедура проведення медичного іспиту — не річ у собі. Важливе значення у цьому контексті має проблема загальної толерантності до академічної недоброчесності. Частина учасників діалогу вважають, що вона починається ще зі шкільних років. Водночас, звучала думка, що можливо виховати у громадян прагнення ставити публічний інтерес вище за приватний.
  • Чому система ЗНО успішно запрацювала, а з медичним екзаменами процес йде важче? Кілька міністрів освіти, які представляли різні політичні табори, підтримували впровадження ЗНО, ця тяглість виправдалася. Крім того, суспільство відчувало потребу у ЗНО та захистило його необхідність. Стосовно медичних екзаменів такої активності у суспільстві наразі немає. 

Учасники обговорення запропонували кілька рішень, які можуть бути впроваджені і окремо, і комплексно: 

  •  Розробка ефективних процедур контролю прозорості проведення медичних іспитів.
  • Введення зовнішнього незалежного оцінювання, яке зменшить ризик потрапляння до професії некваліфікованих лікарів.
  • Співвіднесення стандартів освіти з прострами європейських країн, Канади, США, інших.
  • Системна комунікація у суспільстві нетолерантності до корупції, зокрема — академічної недоброчесності.

Захід був проведений в межах проєкту «Доброчесність і врядування»Проєкт «Доброчесність і врядування» реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy.

 

X