Аспен Інститут Великобританія: дев’ятий #UkainianDialogue про те, як спинити російську агресію
Аспен Інститут Київ провів дев’яту міжнародну дискусію #UkrainianDialogue зі своїм партнером Аспен Інститутом Великобританія. Модератором сесії стала Пенні Річардс, генеральна директорка Аспен Інституту Великобританія. На початку заходу зі вступним словом виступила виконавча директорка Аспен Інституту Київ Юлія Тичківська.
Андрій Загороднюк: Російське громадянське суспільство слабке і не має суб’єктивності
Андрій Загороднюк — голова правління Центру оборонних стратегій. Андрій був міністром оборони України з 2019 по 2020 рік. Андрій впевнений, що теза «це не Росія, а Путін» розпочав війну є неправильною. Росіяни підтримують військове вторгнення. Неважливо, чи то через пропаганду, чи через відсутність демократичних традицій, це все-одно є комплексною проблемою слабкого громадянського суспільства.
Крім того, росіяни не лише підтримують, а й охоче беруть участь у війні.
— Ми перехоплюємо багато дзвінків, які вони роблять, ми чуємо безліч заяв та підтримки, які надходять з домівок російських солдатів на поле бою. Це шокує, як легко вони говорять про вбивства, зґвалтування, катування тощо. Почувши це, вже не можна просто сказати, що це проблема лише однієї людини.
Андрій підкреслив, що російське громадянське суспільство слабке і не має сил триматися проти диктатора і говорити: «Ми не хочемо бути причетними до цих злочинів». Деякі росіяни намагаються так робити, але частка цих людей занадто мала.
Леся Василенко: Російська, так звана, опозиція може бути в опозиції до Путіна, але якщо ви запитаєте їх, як вони ставляться до України, вони дадуть дуже російську відповідь
Леся Василенко – народна депутатка України. Леся розповіла, що за 100 днів війни, які здавалися 100 роками, українці відкрили ті сильні сторони, про які вони навіть не здогадувалися.
Леся наголосила, що політика Росії щодо України завжди була про те, що Україна не має права на існування як нація. Про це написано в їхній національній доктрині «Русский мир». Цю доктрину підтримує кожен, хто приходить до влади в Росії. Це було чимось підживлено поколіннями і поколіннями росіян.
— Російська так звана «опозиція» може бути в опозиції до Путіна, але якщо ви запитаєте їх про Крим та інші аспекти того, що українці є українцями, вони дадуть дуже російську відповідь, що українці, по суті, не мають права на існування. З цим гірким фактом доводиться зіштовхуватися в Україні та світі.
Леся додала, що світова спільнота не може продовжувати жити з ілюзією романтизованої Росії, свого роду контрольованого Дикого Заходу, куди можна поїхати, отримати різний досвід і все одно повернутися. Це не про Росію. Російські наративи — це наративи про імперію, колоніальні сили, агресію та придушення.
— Чи можемо ми, як глобальна спільнота, відчувати себе в безпеці, живучи поруч із такою величезною країною зі 140 мільйонами жителів, які налаштовані на агресію, зазіхання на суверенітет іншої країни лише тому, що може. Думаю, відповідь очевидна. Ми повинні глобально продумати рішення.
Антон Дробович: Якщо ви вірите в права людини і демократію, ви повинні взяти зброю і відстоювати свій спосіб мислення
Антон Дробович – голова Українського інституту національної пам’яті. Після початку війни Росії проти України вступив до військ територіальної оборони. Свої останні три місяці досвіду Антон порівняв із досвідом із фільмів чи книжок про війну.
Антон підкреслив, що ця війна є випробуванням людяності, і вона може призвести до світової катастрофи, якщо ми всі разом не зупинимо Росію:
— Я вважаю, що одна з моралей цієї ситуації полягає в тому, що якщо ви вірите в права людини і демократію, ви повинні в разі необхідності брати зброю і захищати свій спосіб мислення. Росія прагне знищити незалежну Україну і знищити свободу в Східній Європі.
Антон підкреслив, що уроки історії стали знаковими для українців у російсько-українській війні:
— Мільйони людей зрозуміли, що застереження минулого не були марними. Кривава Російська імперія вирішила підкорити нас силою, і одного ранку ми прокинулися з необхідністю згадати багатовіковий досвід опору. Але зараз, після трьох десятиліть досвіду свободи та політичної незалежності, ніхто в Україні не здасться без бою.
Антон підкреслив, що Росія прагне знищити та асимілювати українців, як це вони зробили з татарстанським народом, чеченцями, башкирами, калмиками та іншими. Росія хоче знищити українську свободу, гідність, мову та культуру. Українці стоять перед ультиматумом: або ми перестаємо бути самими собою і живемо, або помираємо. Тому з Росією не може бути компромісу.
Даша Зарівна: Росія все ще намагається своєю пропагандою розділити світ
Даша Зарівна – радниця керівника Офісу Президента України з питань комунікацій. Вона зазначила, що російсько-українська війна є екзистенційною не лише для української держави, а й справою особистого існування кожного українця, і у кожного є своя мотивація до перемоги.
Даша розповіла, що Росія все ще намагається розколоти світ своєю пропагандою і пояснила про два типи їхніх наративів. Перший тип – постійні, основні, які вони тривалий час використовували проти українців:
— Базові, сталі наративи, які вони використовують, описують Україну або як одну націю з Росією, або як братську націю. У другому випадку Україна показується як молодший брат, що потребує підтримки та допомоги від старшого. Ця стратегія також передбачає вилучення найкращого з української культури та брендування його як частину російської культури, а також розбудову комплексу меншовартості в Україні. Частиною цього наративу є також твердження, що України не існує як нації і що її створив Ленін (це цитата Володимира Путіна).
Друга російська категорія пропагандистських наративів є більш динамічною та ситуативною. Вони з’явилися зараз, маючи на меті похитнути підтримку Заходу:
— Перша теза — в Україні нема за що воювати, і Захід не допоможе. Друга теза, Україна відвертає увагу від найважливіших глобальних проблем. Третя теза – українцям слід почати переговори з Росією. Але насправді домовлятися нема про що.
Головна мета проєкту #UkrainianDialogue – створити діалогову платформу між українськими лідерами та міжнародними представниками щодо того, як підтримати Україну у досягненні перемоги.
Українські лідери розповідають про особливості російського та українського суспільств, причини російського вторгнення в Україну, його наслідки для інших країн, та шляхи, як західна спільнота може допомогти захистити цінності та мир у світі. Це не лише аналітика та інсайти, а й особисті історії боротьби за свободу та гідність.
Дивіться на YouTube
Слухайте на Apple Podcasts
Слухайте на Google Podcasts
Слухайте на Spotify