fbpx

Аспен Інститут Київ провів другий міні-семінар «Про суспільний договір»

Аспен Інститут Київ продовжує серію подій, присвячену темі суспільного договору. 4 червня відбувся другий міні-семінар «Про суспільний договір». Учасниками заходу стали члени Аспен-спільноти — лідери політики, державного управління, юриспруденції, бізнесу, інших галузей. 

Як платформа лідерського діалогу Аспен Інститут Київ створив простір для неупередженого та щирого обміну думками. Учасники семінару дослідили сутність поняття суспільної угоди та обговорили основні принципи, які можуть стати основою нового суспільного договору для України.  

Взаємообмеження заради спільного блага та забезпечення продуктивності громадян: які принципи суспільного договору є пріоритетними.

На думку учасників семінару важливими для формування та подальшого функціонування суспільного договору є розуміння сторонами принципів взаємодії держави та суспільства, цілей та наслідків угоди. 

Не менш важливими є рівність сторін та готовність до взаємообмежень заради спільного блага. Наприклад, суспільство, яке обирає та контролює владу, повинне водночас дотримуватися законів та дієвих бюрократичних процедур. 

Серед інших принципів, які можуть стати основою нової суспільної угоди для України, учасники назвали: 

  • Збереження балансу між безпекою та бажанням українців забезпечити свободу та справедливість. 
  • Передбачення договором чітких форм підзвітності, умовних «актів виконаних робіт». 
  • Створення можливостей для самовираження громадян та розвиток людського потенціалу. Держава має забезпечити продуктивність громадян, а вони — заплатити за це. Зокрема — своїми податками. 
  • Спрямування суспільного договору на архітектуру майбутнього нації, а не її минулого.

Як сформувати не формальну угоду, а суспільний договір, який дійсно працюватиме як платформа для спільнодії української спільноти 

Однією з загроз учасники семінару назвали створення формального суспільного договору, який фактично не буде повноцінною угодою. Такий ризик є, якщо договір буде недостатньо осмисленим та пропрацьованим. На думку учасників, ефективною моделлю формування суспільного договору є робота над ним у малих експертних групах. 

Водночас, дуже важливо, щоб сторони суспільного договору не пробачали одна одній порушення закладених у його основу правил та не діяли за принципом «ми не чіпаємо їх, а вони не чіпають нас». У такому випадку йтиметься про корупційний консенсус, а не угоду, спрямовану на розвиток суспільства та держави. 

Семінар модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор напряму програми для Спільноти Аспен Інституту Київ. 

Нагадаємо, що 31 травня Аспен Інститут Київ провів для членів Спільноти онлайн-дискусію “Про суспільний договір”. Перший семінар про суспільну угоду для членів Спільноти відбувся 2 червня.

Захід був проведений в межах проєкту «Доброчесність і врядування»Проєкт «Доброчесність і врядування» реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy.

X