fbpx

Як українське суспільство буде жити далі?: Аспен Інститут Київ розпочав обговорення суспільного договору

Війна змінила наше звичне уявлення про світ. За цей час ми побачили неймовірну консолідованість нашого суспільства, втім у найближчому майбутньому нам доведеться переосмислити усі аспекти взаємодії – від індивідуального до загальнонаціонального рівнів. На часі постає питання нового суспільного договору: як уникнути подальших воєн, як зберегти єдність після перемоги та якою має бути Україна майбутнього.

31 травня Аспен Інститут Київ провів для членів Спільноти онлайн-дискусію «Про суспільний договір». Це була перша подія проєкту, присвяченого розгляду аспектів цього явища.

Серед головних тез:

Яке значення для нас має обговорення суспільного договору? 

Це питання на часі, адже після перемоги ми маємо вирішити, як Україна та українське суспільство розвиватимуться далі.

Як розвивалася ідея суспільного договору? 

Ключова проблема світової історії – як обмежити насильство, війну “всіх проти всіх”. Перша спроба – це звичаєве право, яке регламентує насильство. В античному світі громадяни мали певні політичні права і обов’язки. Далі ця концепція витіснилася ідеєю священності короля, але знову повернулась в період революції, коли монарха можна було стратити. Окрім того, у Польщі виникає принцип гідності “Нічого для нас без нас”, який був також властивийу козацькый культурі врядування і проявився зокрема у виборності вищих посадовців. Останні 60-70 років на Заході виникає новий середній клас, який має вищу освіту, зайнятий у сервісній економіці, має досить молодий вік. Він вимагає не тільки добробуту й безпеки, але й гідності. Така візія також притаманна українському суспільству.

Якщо говорити про українську традицію — чи присутня тут ідея суспільного договору? 

Ідея суспільного договору передбачає, що влада йде не згори, а знизу. Всі суб’єкти мають і права, і обов’язки. Ця ідея дуже вплетена в українську суспільну традицію, адже з’являється ще в Переяславських статтях і згодом – в конституції Пилипа Орлика. Окремим проявом цієї традиції є бунт Мазепи, що реалізує принцип: якщо монарх не виконує свої функції щодо васала, васал має право на повстання. З точки зору європейської традиції – це реалізація права, з точки зору автократії Росії – зрада.

Що є запорукою створення та реалізації суспільного договору для сучасної України? 

У 1991 році ми отримали незалежність, але не сформували суспільного договору. Для реалізації суспільного договору необхідна критична маса громадянського суспільства, якої на той час не існувало. Вона з’явиться лише в 2014 році, за часів Революції гідності. Одразу після двох Майданів виникали певні консолідація та суспільні згоди, як потім знову стирались. Зараз наше громадянське суспільство вперше відчуло свою силу і відповідальність, що можуть стати запорукою сталого дотримання умов договору.

Спікерами дискусії були: 

  • Євген Глібовицький, засновник компанії pro.mova. 
  • Володимир Єрмоленко, український філософ, письменник, журналіст, старший викладач Києво-Могилянської академії, директор з аналітики МГО «Інтерньюз-Україна»
  • Елла Лібанова, академікиня Національної академії наук України, докторка економічних наук, професорка, заслужена економістка України
  • Олеся Островська-Люта, директорка Мистецького арсеналу
  • Ярослав Грицак, український науковець, історик, публічнй інтелектуал, професор Українського Католицького Університету

Модерував обговорення Андрій Кулаков, програмний координатор напряму Програми для Спільноти Аспен Інституту Київ.

Захід був проведений в межах проєкту «Доброчесність і врядування»Проєкт «Доброчесність і врядування» реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy.

X