Аспен Інститут Київ провів перший міні-семінар «Про суспільний договір»
2 червня Аспен Інститут Київ провів перший міні-семінар «Про суспільний договір». Учасниками стали члени Аспен-спільноти — лідери політики, бізнесу, юриспруденції, науки та інших галузей. Унікальний лідерський досвід учасників дозволив подивитися на поняття суспільного договору з різних точок зору.
Врахувати загальнолюдські цінності та характерні риси українці. Пріоритетні принципи суспільного договору
Обговорюючи класичні та сучасні тексти, учасники семінару озвучили думки про пріоритетні принципи суспільної угоди. В основі такої угоди мають бути і загальнолюдські цінності, і ті з них, які характерні для українців. Серед основних принципів суспільного договору прозвучали:
- Закладення в основу суспільного договору зрозумілого набору спільних цінностей та визначення цінності людського життя. Якщо в основі суспільної угоди немає цінностей, ця угода втрачає сенс.
- Невідривність свободи та відповідальності. Якщо цей зв’язок розривається, втрачається сенс і свободи, і відповідальності.
- Захист власності, як запорука свободи. З появою власності як суспільного інституту пов’язують і появу уявлень про справедливість. Для українців власність має велике значення.
- Максимальне розкриття людського потенціалу. Освічені громадяни є рушієм виконання обов’язків та розвитку.
- Врахування феномену самоорганізації українців, який найяскравіше проявляється через волонтерський рух. Водночас, цей феномен потребує інституціоналізації та розвитку.
Як фактори заважатимуть формуванню та функціонуванню суспільної угоди
Як і у випадку з будь-якою іншою угодою, при формуванні суспільного договору та у його подальшому функціонуванні є свої “червоні лінії”. Серед таких учасники семінару назвали:
- Подвійні стандарти. Зокрема, це стосується корупції. Українці схильні вимагати справедливості, але коли доходило до реальних дій, могли не завжди дотримуватися цього принципу.
- Домінування держави в усіх сферах суспільного життя. Після перемоги у російсько-українській війні такий ризик існує.
Освіта та комунікація. Як зробити суспільний договір зрозумілим для громадян
Крім формування нового суспільного договору, важливо, щоб він був зрозумілим для громадян. На семінарі прозвучала думка, що у цьому контексті важливими є освітній та комунікаційний компоненти:
- Принципи відповідального громадянства мають доноситися з раннього віку. Для цього можна використовувати сучасні формати: мультфільми, YouTube-відео, комікси.
- Пріоритетні принципи суспільного договору мають бути зрозумілими для більшої частини громадян. Потрібно проводити окремі комунікаційні кампанії, щоб пояснити ці приниципи простою і зрозумілою мовою.
Семінар модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор напряму програми для Спільноти Аспен Інституту Київ.
Захід був проведений в межах проєкту «Доброчесність і врядування». Проєкт «Доброчесність і врядування» реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy.