fbpx

Аспен Інститут Київ провів третій міні-семінар «Про суспільний договір»

9 червня Аспен Інститут Київ провів третій міні-семінар «Про суспільний договір». Участь у діалозі взяли члени Аспен-спільноти — лідери різних сфер, які є найактивнішими випускниками Інституту. 

Учасники кожної з трьох груп досліджували тему суспільного договору та перспективи його формування для України з різних сторін. Саме обмін унікальним лідерським досвідом у форматі модерованого діалогу уможливив змістовну насиченість семінару . 

Відкритість договору та розвиток співробітництва у суспільстві: на яких принципах може будуватися новий суспільний договір для України

Говорячи про форму нового суспільного договору для України, на семінарі прозвучала думка про його лаконічність. Чим коротшим і чіткіше сформульованим буде соціальний контракт — тим простіше його буде прийняти суспільству. 

Серед основних принципів нового суспільного договору для України учасники назвали:

  • Долученість громадянського суспільства до формування суспільного договору. Це сприятиме його кращому виконанню. 
  • Відкритість договору, можливість долучатися до нього новим учасникам. Йдеться не лише про українців, які повертатимуть додому після війни, а й громадян інших держав, що переїздять до нашої країни. 
  • Закладення в основу соціального контракту об’єднуючих факторів. Це стосується і цінностей, і героїки, і спільного розуміння цілей суспільного контракту. 
  • Приборкання непродуктивної конкуренції у суспільстві. Прийняття його членів, як інших органів єдиного організму. У цьому ж контексті учасники говорили про взаємозалежність сторін соціального контракту. 

Укладання договору з собою та розвиток культури діалогу

Також прозвучала думка, що суспільний договір — це, в першу чергу, договір з самим собою. А також — сподівання, що інші члени суспільства так само домовляться з самими собою та виконуватимуть відповідні умови власного договору. Йшлося і про важливість розвитку культури діалогу для формування та функціонування соціального контракту. 

Серед “червоних ліній”, які унеможливлять прийняття нового суспільного договору для України, учасники назвали монополію держави на сенси. А також закладення в його основу світогляду “у кожного своя правда”. Останній несе собою природу війну, таким чином суспільство постійно перебуватиме у цьому стані. 

Семінар модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор напряму програми для Спільноти Аспен Інституту Київ. 

Нагадаємо, 31 травня Аспен Інститут Київ провів для членів Спільноти онлайн-дискусію “Про суспільний договір”. Спікерами стали Володимир Єрмоленко, Євген Глібовицькй, Ярослав Грицак, Елла Лібанова, Олеся Островська-Люта. 

Захід був проведений в межах проєкту «Доброчесність і врядування»Проєкт «Доброчесність і врядування» реалізується за підтримки гранту від National Endowment for Democracy.

X