Аспен Інститут Київ та Аспен Інститут Франція провели дискусію «Вступ України до Європейського Союзу: умови, терміни та перспективи»

13 червня Аспен Інститут Київ та Аспен Інститут Франція провели панельну дискусію «Вступ України до Європейського Союзу: умови, терміни та перспективи». Серед причин надання нашій державі членства в ЄС представники України назвали доведену надійність української держави як партнера ЄС. А також — переваги, які Україна може дати Європейському Союзу. Серед них: продовольча та фізична безпека.
Україна розраховує отримати статус кандидата на членство в Європейському Союзі. Єврокомісія планує ухвалити рішення 17 червня. Саміт ЄС відбудеться 23-24 червня. У цьому контексті Аспен Інститут Київ та Аспен Інститут Франція провели дискусію «Вступ України до Європейського Союзу: умови, терміни та перспективи». Діалогова платформа надала можливість лідерам України та Франції обмінятися думками щодо перспектив України в ЄС та подальшої підтримки української держави.
Ольга Стефанішина, Віце Прем’єр-міністерка з питань Європейської та Євроатлантичної інтеграції України та Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації представляли Україну. Елізабет Гігу, колишня Міністерка-делегатка з європейських відносин Франції, колишня голова Комітету у закордонних справах національних зборів Франції та Жан-Домінік Жуліані, Президент Фонду Робера Шумана представляли Францію.
Україна є надійним партнером для Європейського Союзу
Представники України назвали основні причини, чому Україна має отримати статус кандидата на вступ до ЄС:
- Україна протягом багатьох років була надійним партнером для Європейського Союзу. З точки зору поставок газу, з точки зору інтеграції з ринком електроенергії, з точки зору торгівлі.
- Навіть під час війни, з заблокованими морськими портами та порушеним виробництвом продуктів харчування, Україна залишається надійним постачальником зерна до Європейського Союзу.
- Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС та виконала 70% усіх зобов’язань за нею.
- Рекордні 90% українців підтримують Євроінтеграцію.
- Україна збагатить ЄС своїми досить креативними і освіченими людьми, а також забезпечить продовольчу та фізичну безпеку.
- Українські державні інституції показали свою стійкість в умовах російського повномасштабного вторгнення. Не дивлячись на бойові дії та бомбардування, усі процеси у державі збережені.
Яку роботу треба виконати Україні для набуття членства у ЄС
Представники Франції підкреслили, що надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС є політичним повідомленням. Це не вплине на поточну політику російського режиму і не надасть Україні безпекових гарантій.
Попереду ще багато роботи на шляху України до членства в ЄС. Українська держава має довести, що може дотримуватися правил і норм ЄС: не лише економічних, екологічних чи соціальних, а також демократичних правил, поваги до верховенства права та цінностей Європейського Союзу. Крім того, питання членства України в ЄС не повинно обговорюватися лише на рівні урядів, до цієї дискусії варто залучати суспільство.
Французькі лідери відзначили, що Європейський Союз та Франція, мають й далі допомагати Україні протистояти вторгненню Росії та забезпечити його припинення. У майбутньому вони також допоможуть у відбудові України, зокрема — що стосується збору необхідних коштів.
Модератором заходу був Жан-Крістоф Бас, засновник і генеральний директор The Global Compass, член виконавчої ради Аспен Інституту Франція. Жан Люк Аллавена, директор Аспен Інституту Франція та Юлія Тичківська, виконавча директорка Аспен Інституту Київ виступили зі вступними словами на початку діалогу.