Доброчесність як конституційна категорія: Діалог для випускників семінару “Справедливість, закон і суспільство”
27 червня в межах розвитку програмного напряму “Справедливість, закон і суспільство” Аспен Інститут Київ спільно з Програмою підтримки для України ОБСЄ провели Діалог: «Доброчесність як конституційна категорія».
Фахівці у сфері юриспруденції, державного управління та правозахисної діяльності, судді обговорювали категорію доброчесності, її сутність, нормативне регулювання та практику оцінювання при проведення конкурсів на зайняття посад у судовій системі та на державній службі.
Під час Діалогу Мартина Богуславець, Голова антикорупційного центру Межа, Віталій Гацелюк, Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Іван Міщенко, Голова Конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів ВККСУ поділились практикою оцінки доброчесності при роботі інституцій, які представляли спікери, та рекомендаціями щодо поширення культури доброчесності в Україні.
Так, у суспільстві останнім часом посилюється тренд презумпції недоброчесності, що обумовлює упереджене ставлення громадян до суддів, кандидатів на зайняття вакантних посад, а відтак — необхідність доводити доброчесність. Такий підхід значно зменшує кількість кандидатів, готових подавати свої кандидатури на відповідні посади. Тож варто розглянути, за яких умов презумпція доброчесності може стати вихідною позицією відповідних комісій.
Учасники відзначили, що різні державні органи та інституції трактують поняття доброчесності по-різному. Відтак запровадження загальних критеріїв оцінки доброчесності є не лише вимогою західних партнерів, але і передумовою правової визначеності та єдиної практики оцінювання. Разом з тим, унормувати підходи до оцінки доброчесності під усі ситуації — складне завдання, оскільки законодавство передбачає окреме регулювання для суддів, публічних службовців та ін.
Учасники Діалогу також говорили про академічну доброчесність. Так, поняття академічної доброчесності відносно нове, проте значуще, оскільки напряму пов’язане з репутацією посадовців.
Якщо говорити про випадки недоброчесності, учасники дійшли згоди, що варто говорити про це персоналізовано. Адже узагальнення можуть призвести до падіння авторитету певної інституції або посади.
Варто докладати зусиль до популяризації дискурсу доброчесності в суспільстві в цілому, а не тільки серед представників окремих категорій. Це можливо через всеохопну просвіту, коли ще з дитинства дітям пояснюватимуть цінності, на основі яких ухвалюються доброчесні рішення.
Діалог модерував Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ. Координувала подію Олена Фоміна, директорка програмних напрямів Аспен Інституту Київ.
Діалог «Доброчесність як конституційна категорія» провів Аспен Інститут Київ у партнерстві з OSCE projects in Ukraine / Проєкти ОБСЄ в Україні.