Індивідуальна та суспільна раціональність у контексті майбутнього України: Інститут провів діалог для Спільноти
23 березня Аспен Інститут Київ у рамках програми для Спільноти провів Аспен-діалог (семінарську сесію) “Критична раціональність і консолідація суспільства”. В обговоренні взяли участь члени Аспен-Спільноти, які у традиційному форматі подій АІК дискутували на основі класичних текстів патріархів соціології – Макса Вебера та Фердинанда Тьоніса — на такі теми:
- Як зберігати раціональне осмислення суспільних процесів й водночас не втратити максимальну консолідацію українців для перемоги?
- Як у цей вирішальний період історії відчувати підтримку і відповідальність за кожного громадянина як за свого родича, живучи в сучасному суспільстві атомізованих індивідів?
- Як здоровою і конструктивною критикою не зруйнувати єдину волю українського суспільства?
Пролунала думка, що зараз українське суспільство розпорошене і не схильне до компромісів. Проте, саме в цьому може бути його сила.
На думку учасників, серед компонентів, які могли б стати обʼєднавичими для українців, могла б бути релігія. У якості альтернативи, деякі учасники наголосили на важливості розвитку освіти, зокрема, академічної, спростовуючи міф, що вона доступна тільки обраним.
Щодо післявоєнного відновлення України деякі учасники зустрічі висловили побоювання щодо песимістичних суспільних настроїв. Щоб запобігти цьому, прозвучала думка, що потрібно рухатися в напрямку верховенства права та забезпечити стійкість державних інституцій.
Також під час діалогу порушили питання раціональності. Згідно з думкою учасників, індивідуальна раціональність у більшості людей зараз зосереджена на виживанні, і фізичному, і економічному. Однак, багато з них погодилися, що у майбутньому суспільна раціональність має бути зосереджена на збереженні інституцій, які є основою демократії, а також нейтралізації популізму. Але це стане можливим, якщо суспільство буде консолідоване і матиме чіткі “правила гри”.
Модераторами діалогу були Андрій Кулаков (координатор Програми для Спільноти Аспен Інституту Київ) і Денис Полтавець (директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ).