«Після початку повномасштабного вторгнення світ чітко зрозумів, що таке Україна», – головна редакторка Kyiv Independent Ольга Руденко
У понеділок 27 лютого відбувся міжнародний вебінар «Рік повномасштабної війни Росії проти України», що його організував Аспен Інститут Німеччина. Учасники зосередили увагу на висвітленні російської загарбницької війни проти України в іноземних ЗМІ. Важливість обговорення зумовлена тим, що новинні та медіа-агентства відіграють центральну роль у формуванні громадської думки про війну.
Збільшення обізнаності про Україну значно відображається на висвітленні журналістами сучасних подій
Ольга Руденко, головна редакторка видання Kyiv Independent та випускниця семінару «Медіа та реальність: виміри відповідальності»-2 розповіла про роботу журналістів, зокрема, іноземних ЗМІ, в умовах військової агресії Росії після початку повномасштабного вторгнення.
«Багато іноземних журналістів, які працюють зараз в Україні, роблять надзвичайну роботу. Звісно, іноді можуть траплятися помилки. Але не тому що хтось з журналістів приїздить у Київ з думкою: «Я хочу зняти поганий репортаж». Помилки стаються, тому що люди не були достатньо обізнані про Україну. Адже тема нашої держави почала звучати голосно після повномасштабного вторгнення, хоча війна в Україні йде вже 9 років. Війна після 2015 року обговорювалася дуже поверхнево і не була темою, що є у глобальному фокусі», – сказала вона.
Боротьба з фейковою реальністю та усвідомлення субʼєктності України – ключове, на чому треба акцентувати увагу
Ольга Руденко відзначила головні перестороги, на які варто звернути увагу під час висвітлення подій, що зараз відбуваються у нашій державі.
«Існує дві головні помилки – світ мав звичку дивитися на Україну і весь цей регіон через російську лінзу. Така ситуація триває багато років, ще з дорадянських часів. Світ бачив в цьому регіоні Росію – потужну константу – і щось малозрозуміле навколо неї. Зараз ситуація змінюється і ми голосно про себе заявляємо на весь світ. Але інша частина помилок – це щось, що можна назвати «фальшива об’єктивність». Доступ до інформації в цій війні дуже нерівний – з української сторони є досить широкий доступ для журналістів, а з російської є лише державна пропаганда. А, оскільки світові ЗМІ звикли висвітлювати дві сторони, часто вони розповідають про те, що бачать своїми очима в Україні, і нібито и «для балансу» подають в матеріалі так звану другу сторону – тобто цитують російську пропаганду. Так відбувається дуже небезпечне викривлення, фактично урівняння доведених фактів і вигадок пропаганди.»
Ольга Руденко навела приклад фейкових референдумів, що відбувалися на тимчасово окупованих територіях України. Вона звернула увагу, що деякі іноземні медіа писали про це дійство, як про справжнє голосування.
«Роблячи так, західні ЗМІ фактично беруть участь у легітимізації цих псевдо-референдумів», – резюмувала головна редакторка Kyiv Independent.
Загалом, під час вебінару звучали думки, яким має бути обʼєктивне висвітлення подій, що стосуються такої чутливої теми як війна. Учасники дійшли висновків, що треба бути максимально обережними у висловлюваннях, дотримуватися журналістських стандартів та етики.
Аспен Інститут Київ продовжує активну розбудову діалогу між українськими та закордонними лідерами. Це зумовлено необхідністю інформування світової лідерської спільноти про обʼєктивну ситуацію в Україні та запобігання розповсюдження російської пропаганди.