fbpx

Справедливість, реформи, мінімізація впливу держави: Аспен Інститут Київ провів другий онлайн-семінар “(Пере)осмислення суспільного договору України”

Аспен Інститут Київ продовжує реалізовувати проєкт, присвячений суспільному договору для України. 24-25 березня Інститут провів другий  онлайн-семінар “(Пере)осмислення суспільного договору України”. До діалогу долучилися лідери різних сфер: журналістики, державного управління, бізнесу, юриспруденції, політики, судочинства, медицини.  

Під час семінару учасники вели діалог на основі текстів провідних українських мислителів (Сергій Пролєєв, Вікторія Шамрай, Олеся Островська-Люта, Олег Хома, Володимир Єрмоленко, Вахтанґ Кебуладзе, Ярослав Грицак, Павло Шеремета, Сергій Корсунський, Всеволод Речицький), які були написані спеціально для проєкту Аспен Інституту Київ. Збірку есеїв ви знайдете за посиланням.

Діалог модерували Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ та Андрій Кулаков, програмний координатор програми для Спільноти Аспен Інституту Київ. 

 

Першочергові кроки – реформи та зміна національної свідомості

Учасники обмінювалися думками щодо ключових змін у суспільному договорі України, які допоможуть рухати країну вперед. З обговорення стало зрозуміло, що серед основ суспільного договору мають бути наша внутрішня суб’єктність та відповідне позиціонування України на міжнародній арені. 

В ході діалогу було відзначено, що культура є потужним фактором об’єднання, апелюючи безпосередньо до цінностей. Зокрема, мова йшла про важливість освіти та необхідність конкуренції інтелектуальних проєктів. 

Деякі учасники виступили за мінімізацію втручання держави у формування суспільного договору, вважаючи це за можливий шлях розвитку країни. В цьому контексті обговорювались перспективи дерегуляції. 

Безпека, справедливість, розвиток особистості: як в сучасному суспільному договорі для України мають втілюватися ці ідеї

Багато учасників погодилися, що першочерговим завданням для держави є гарантування безпеки, адже вона є ключовою для суспільства; а вже потім потрібно працювати над забезпеченням інших напрямів розвитку.

Також під час обговорення було порушено питання розвитку особистості. Учасники наголошують, що державі потрібно створити максимальні умови для самореалізації  громадян. Просвітницька діяльність для кожного громадянина сприятиме розвитку країни в цілому. 

Крім цього, учасники дійшли думки, що українське суспільство вимагатиме справедливості. А також, що потрібно брати на себе відповідальність за ті події, які відбуваються в країні.

Чесність та прозорість: як забезпечити тривалу довіру між державою та громадянським суспільством в майбутньому

Чесні комунікації мають бути частиною роботи влади. Громадяни повинні мати доступ до обʼєктивної інформації, щоб відстежувати суспільні тенденції, — так вважають учасники семінару.

У контексті майбутнього розвитку України, учасники висловили думку, що потрібно працювати над забезпеченням доброчесності держслужбовців (зокрема, шляхом відповідних реформ). Також вони наголосили на важливості розмежування понять “політик” та “чиновник”.

Крім цього, в рамках семінару пройшла зустріч з Вадимом Денисенком, виконавчим директором Українського інституту майбутнього, який також працює над темою суспільного договору. Вадим розповів учасникам про власне бачення суспільного договору в Україні та його положень. Учасники обговорили з паном Денисенком і інші питання, наприклад що має зробити суспільство, щоб виправити помилки, допущені у попередньому суспільному договорі, та як не допустити їх у майбутньому. 

Проєкт «Суспільний договір для України» реалізується за підтримки NED (National Endowment for Democracy).

X