Відбулася модерована бесіда «Ринок землі та місцевий економічний розвиток»
11 лютого 2020 року Аспен Інститут Київ провів модеровану бесіду, присвячену питанню запровадження ринку сільськогосподарської землі в державі та проведенню земельної реформи.
Як розвиватиметься земельна реформа: які запобіжники передбачені для уникнення монополізації ринку землі, наскільки запропонована модель є збалансованою з точки зору інтересів власників паїв, сільгоспвиробників та місцевих громад, які повноваження отримають об’єднані територіальні громади та який вплив матиме реформа на місцевий економічний розвиток.
У форматі модерованого діалогу запрошені спікери обговорювали етапи запровадження ринку землі, потенційні можливості залучення міжнародних інвестицій в аграрну галузь та пов’язані з реформою ризики.
Олексій Мушак, радник Прем’єр-міністра України з економічних питань, наголосив, що вирішення земельного питання здатне переформатувати генетичний код та хід подальшої історії країни. Наразі українські аграрії не будують довгострокових стратегій розвитку бізнесу, адже не є власниками землі, на якій працюють. Земельна реформа сприятиме перебудові всієї структури сільського господарства, змінивши підхід з екстенсивного, як то вирощування зернових, що не вимагає значного вливання ресурсів та приносить швидкий дохід, на інтенсивний довгостроковий підхід (органічне фермерство, садівництво, запровадження нових технологій тощо).
Роман Лещенко, уповноважений Президента України із земельних питань, наголосив, що земельна реформа цього року буде, а сьогоднішній законопроект про ринок землі є досить виваженим, консервативним та таким, що передбачає механізми захисту всіх стейкголдерів. Відкриття ринку землі також сприятиме детінізації капіталів, а отже і економіки країни в цілому.
Тарас Висоцький, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, підняв тему патерналізму в українському суспільстві, який є значним ризиком для ОТГ не лише в рамках питання відкриття ринку землі, але і в контексті децентралізації та передачі значних повноважень на місцевий рівень. Тому питання земельної реформи значно ширше та насправді відкриває українському суспільству шлях до переформатування і переходу від пострадянського патерналізму до вільного підприємництва та готовності нести особисту відповідальність за зміни.
Модератором бесіди виступила Олена Білан — головний економіст Dragon Capital.
Дякуємо спікерам, модератору, а також учасникам бесіди за змістовні виступи та відкритість до діалогу.
Трансляцію бесіди дивіться на нашій сторінці за посиланням >>
***
Бесіду проведено в межах Програми «Добре врядування».
Програма «Добре врядування» розвивається за підтримки гранту від Luminate.