fbpx

Аспен-тур до архіву Омеляна Пріцака: Аспен Інститут Київ підтримує ініціативи учасників Спільноти

12 жовтня члени Аспен-спільноти відвідали архів українського вченого світового рівня Омеляна Пріцака, що міститься в Києво-Могилянській академії.

Омелян Пріцак учений, який здобув блискучу західну освіту, знав понад 60 мов, і за яким полювали чимало провідних університетів світу. Хоча врешті, більшу частину свого життя він провів у Гарварді. Там він мав прізвисько «Торнадо» за його невтомну вдачу та незгасиму енергію. Він був не лише архівними, кабінетним прискіпливим ученим, але і блискучим науковим менеджером і фандрейзером. Саме він назбирав кошти для відкриття кафедр україністики та Інституту українських студій при Гарварді та вивів україністику з маргінальних кіл культурницьких «клюбів», на орбіту світової науки рівня германістики, юдаїки, русистики.

Вчений дивувався, що в будь-якій поважній бібліотеці світу можна знайти кілька десятків томів давніх скандинавських саг, але немає київських літописів чи давньої української літератури. Тому Омелян Пріцак і поставив собі за мету створити таку бібліотеку і загалом розповісти світові про багатющу українську культуру, яка не тільки увібрала в себе безліч впливів, але й сама вплинула на розвиток європейських культурних течій.

Під час екскурсії аспенівці почули багато натхненного і цінного про унікальну людину ренесансного масштабу, яка жила незадовго до нас, і спадщина якої досі збагачує. Крім того, учасники ознайомились з унікальною колекцією архіву: 

  • побачили обернену карту арабського мандрівника Мухаммада аль-Ідрісі, де північ знаходиться знизу, а південь вгорі, де є українське узбережжя Чорного моря з тодішніми топонімами; 
  •  відкрили унікальний стародрук Філіпа Йоганна фон Штраленберга, офіцера армії Карла XII, який після Полтавської битви перебував на засланні в Сибіру і зробив досконалий опис культури, географії та природних ресурсів Російської імперії. Багато уваги він присвятив і Україні та її історії, зокрема Івану Мазепі;
  • потримали в руках старовинний грузинський кинжал, який мандрував багатьма країнами, перетнув чимало кордонів і належав, зокрема, Лесі Українці.

Подія відбулась в межах програми для Спільноти Аспен Інституту Київ за ініціативи її учасника Андрія Мельника

Долучитися до Спільноти Аспен Інституту Київ може кожен випускник семінару Інституту. Натепер Спільнота налічує близько 300 учасників. Детально про систему членства читайте за посиланням: https://aspeninstitutekyiv.org/doluchytys/

Членство в Аспен-спільноті передбачає більшу залученість її учасників до подій Аспен Інституту Київ. Окрім того, ми відкриті до ініціатив аспенівців. Такі події допомагають краще познайомитись одне з одним, дружньо поспілкуватись у невимушеній атмосфері, та, врешті, знайти однодумців, зазначає Андрій Кулаков, програмний координатор напряму Програми для Спільноти Аспен Інституту Київ.

X