fbpx

Андрій Загороднюк: «Україна хоче жити як демократична держава. Тут немає місця для компромісу»

Андрій Загороднюк – голова правління Центру оборонних стратегій. Також з 2019 по 2020 рік він був міністром оборони України. Він був спікером на п’ятому #UkrainianDialogueі, який Аспен Інститут Київ проводив з Aspen Institute México. Андрій пояснив причини російської агресії проти України.

Росія бачить країни навколо себе або як своїх ворогів, або як залежних від неї

Андрій підкреслив, що Росія всі ці роки культивувала свій внутрішній наратив про те, що західний світ створює для Росії якусь загрозу.

 — Нинішній російський уряд має певне бачення своєї ролі у світі та те, як вони сприймають країни навколо себе як фактично своїх ворогів або залежних від Росії.

Тому, незважаючи на те, що жодна зі стратегій НАТО ніколи не розглядала Росію як загрозу, Росія вважала НАТО своїм головним суперником.

 — Росія розглядає Захід як свого роду геополітичного конкурента в усіх сферах. Вони чомусь сприймають це не як шанс на співпрацю, а як суперництво, ворожнечу, таку собі війну в різних сферах.

Російська пропаганда є інструментом легітимізації їхньої агресії проти інших країн

Андрій зазначив, що одним із російських інструментів легітимізації агресії проти інших країн є активне використання пропаганди. Анексія Криму, вторгнення на Донбас, нинішня війна в Україні: усе це супроводжувалося масштабними інформаційними операціями:

 — Вони вклали багато інвестицій, багато можливостей, щоб пояснити, чому вони це роблять, тому міжнародні лідери вирішили, що це була законна свої дії. І справді, вони досягли успіху в деяких країнах, і багато європейських політиків намагалися пояснити, чому Росія це робить, але, що більш важливо, вони намагалися знайти способи укласти угоди з Росією. Росія намагалася зробити те саме з цією війною. Але оскільки це було абсолютно неспровоковано, абсолютно незрозуміло з міжнародної точки зору, і особливо супроводжувалося всіма тими звірствами та терором- воно провалилося.

При цьому пан Загороднюк підкреслив, що хоча в західному просторі є чітке розуміння того, що Путін є військовим злочинцем, у деяких регіонах, таких як Близький Схід, Африка та Індія, російські наративи все ще домінують в інформаційному просторі.

Якщо ви маєте справу з Сирією чи Північною Кореєю, ви більше не маєте справи із західним світом. Те ж саме станеться і з Росією

Також Андрій зауважив, що компанії, які все ще співпрацюють з Росією – спонсорують російський тероризм в Україні, і це обійдеться їм набагато дорожче, ніж їхня нинішня перевага:

— Я знаю, що деякі компанії намагаються скористатися, коли інші йдуть. Вони хочуть зайняти порожнє місце і збільшити свій дохід. Вони продовжують робити це в розпал російського вторгнення, виправдовуючи необхідність створення цінності для акціонерів і так далі. Ці компанії повинні усвідомити, що їхня цінність для акціонерів падає. Хоча вони роблять інвестиції для зростання, це лише питання часу, коли їм доведеться залишити ринок. Якщо ви маєте справу з Сирією чи Північною Кореєю, ви більше не маєте справи із західним світом. Те ж саме станеться з Росією, тому що дії Путіна в більшому масштабі є еквівалентом режиму Асада в Сирії.

Україна хоче жити як демократична держава. Тут немає місця для компромісу

Андрій підсумував, що через імперські амбіції росіяни бачили Україну в майбутньому як залежну від Росії державу, де вони можуть нав’язувати свою політику, маріонеткові уряди, спосіб життя та управління. З цих причин Росія жодним чином не сприймала інтеграцію України в міжнародний демократичний простір. Але забувають, що є Україна і українці, які мають зовсім іншу думку:

— Після 30 років незалежності, де народилася і виросла більшість активного населення, ми не врахували, що ми більше не маємо бути вільною незалежною нацією за міркуваннями якогось диктатора. Як будь-яка інша незалежна нація, ми хочемо залишатися незалежними, тому що це спосіб, у який ми можемо думати самостійно та розвивати природний шлях покращення країни. Як будь-яка незалежна країна, Україна хоче жити як демократична держава, і тут не може бути компромісу.

Aspen Institute Kyiv запустив проект #UkrainianDialogue у співпраці з міжнародними партнерами Aspen Network. Його мета – створити платформу для лідерського діалогу між українцями, які борються за демократичні цінності, та представниками інших країн, які підтримують Україну.

Слухайте подкаст #UkrainianDialogue:

X